Podróże

Beneluks 2011

Dziennik

3 czerwca - wyjazd do Beneluksu

4 czerwca - Niemcy/ Luksemburg

  1. Trevir - zabytki z czasów rzymskich (arena, łaźnie),czarna brama, Stare Miasto, przejazd do Luksemburga
  2. Luksemburg
  • spacer po stolicy kraju
  • katedra Notre Dame z XVII w.,
  • budynki rządowe,
  • pozostałości fotyfikacji miejskich, mosty

5 czerwca - Belgia

  1. Liege
    • historyczne centrum miasta nad Mozą,
    • punkt widokowy, wejście po schodach (kilkaset!!!);
  2. Bruksela (Walonia)
    • Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku - symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca. Jak mówi jedna z legend, ów chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się (niegdyś) wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca. Inna legenda mówi, że w XIV wieku Bruksela została zaatakowana i była oblegana. Najeźdźcy chcąc zdobyć miasto zaplanowali, iż podłożą materiały wybuchowe w murach miasta i dostaną się łatwo do środka. Jednak mały chłopiec imieniem Juliaanske, szpiegując agresorów, odkrył miejsce, gdzie zaraz miał nastąpić wybuch. Widząc co się dzieje oddał mocz na palący się lont, czym uratował miasto.
    • Figurka dziewczynki Jeanneke Pis z 1987r.
    • Wielki Plac (Grand Place) będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII - z Ratuszem (Hôtel de Ville) z XIV wieku, Domem Króla(Maison du Roi) z XVI wieku, obecnie mieści się tam Muzeum Miejskie, bogato zdobionymi kamienicami
    • Muzeum Instrumentów - gdzie znajduje się ponad tysiąc wspaniałych eksponatów. Są to stare i najdziwniejsze instrumenty, stosowane w muzyce. Tutaj może wiele Cię zaskoczyć, gdyż nie wszystkie z nich przypominają instrumenty muzyczne, a jednak kiedyś używano ich do celów muzycznych. Właśnie dlatego warto zobaczyć na czym grali nasi przodkowie, z czego robili swoje instrumenty. To muzeum cieszy sie naprawdę dużym zainteresowaniem ze strony turystów.
    • Pałac Królewski
    • Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych - Musée Royale d'Art Ancien czyli Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej wystawia prace mistrzów malarstwa europejskiego: Lukasa Cranacha, Bruegela, Rubensa, van Dycka, Boscha
    • Musée d'Art Moderne – Muzeum sztuki nowoczesnej ma w swych zbiorach malarstwo XIX i XX-wieczne (np. Gauguina, Matisse'a, Degasa i Dalego).
    • Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert) z 1847 ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami. 8 kwietnia 2008 zgłoszony na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
    • Kościół Notre Dame du Sablon – jest to jedna z najpiękniejszych belgijskich świątyni. W XIV wieku w miejscu dzisiejszego kościoła znajdowała się kaplica cechu wytwórców łuków. Wkrótce przywieziono do kościoła posąg Maryi Panny, mający prawdopodobnie moc uzdrawiania. Od tego momentu miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Aby móc pomieścić przybywających wiernych wybudowano nowy kościół. Posąg Maryi nie dotrwał do czasów obecnych, mimo to co roku obchodzone jest święto Ommegang, podczas którego obchodzi się rocznice przywiezienia posągu. Święto to przypada w lipcu.


6 czerwca - Belgia

  1. Waterloo(Walonia- to miejsce słynnej bitwy, będącej ostateczną klęską Napoleona. Rozegrała się 18 czerwca 1815 roku. Na pamiątkę tej bitwy na pobliskim wzgórzu usypano kopiec i postawiono statuę lwa patrzącego w kierunku Francji. Niezadowolenie z przedsięwzięcia wyraził przywódca Brytyjczyków książę Wellington. Wchodząc na górę trzeba pokonać 226 schodów, po czym można podziwiać panoramę miejsca bitwy.
    • Kopiec Lwa (ang. The Lion's Mound, fr. Butte du Lion) powstawał pomiędzy 1824 a 1826 rokiem. Usypano go w miejscu, w którym młody książę Orański, pretendent do tronu i dowódca pierwszych wojsk brytyjskich został ranny. Na szczycie znajduje się statua lwa (odlanego z żelaza), którą zaprojektował urodzony w Mechelen (fr. Malines) artysta Van Geel. Odlano ją w odlewni Cockerill w Liege. Wysokość wzgórza wynosi 41 metrów. Na szczycie, na podeście wokół statuy umieszczono (odpłatne) lornety pozwalające obserwować w zbliżeniu pole bitwy
    • muzeum
    • panorama Waterloo (jak nasza Racławicka)
    • kino - filmy ukazujące rekonstrukcję bitwy
  2. Bruksela
    • wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z pzredstawicielem biura Europoseł Róży Thun- budynek sprawia niesamowite wrażenie, w całości jest przeszklony, a główny jego hol imituje prawdziwą ulicę, na której są drzewa o ławki. W budynku znajdują się też liczne sklepy oraz zakłady usługowe, na przykład pralnia, banki, fryzjer i liczne restauracje.
    • Atominum - Zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy). Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m.
  3. Gandawa
    • kościoły św. Bawona -nazywana także Katedrą Sint-Baafs lub Sint-Baafskathedraal). Nazwana jest ona imieniem świętego Bawona. W tej świątyni był ochrzczony Karol V. W katedrze jest znany Ołtarz Gandawski. Jego oficjalna nazwa brzmi Adoracja Mistycznego Baranka. Jego autorami są bracia Hubert i Jan Van Eyck. Ołtarz został ukończony w 1432 roku. Jest to bardzo znany obraz na całym świecie, namalowany w stylu barokowym. Innymi dziełami sztuki są obrazy Rubensa pod tytułem Święty Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie. Warto także wspomnieć o rokokowej ambonie pochodzącej z 1745 roku. Jej autorem jest Laurent Delvaux. Wnętrze tej katedry jest naprawdę imponujące i intrygujące, każdy kto tu wejdzie zachwyci sie pięknem tego wspaniałego miejsca.
    • Zamek Gravensteen - Zamek hrabiów Flandrii Gravensteen z IX-XII wieku
    • kościół św. Mikołaja - To jedna z najbardziej okazałych budowli tego miasta. Kościół jest imponującym budynkiem, zarówno pod względem wielkości jak i wyglądu zewnętrznego czy wewnętrznego. Kościół Świętego Mikołaja jest bardzo stary i pochodzi z początku trzynastego wieku.
    • spacer po Starym Mieście
  4. przejazd do Brugii

7 czerwca - Belgia/Holandia

  1. Brugia
    • spacer po dzielnicach Markt i Burg
    • szpital Św. Jana ufundowany w 1188 r.
    • beginaż (Begijnhof Ten Wijngaerde) z 1245 roku - to miejsce gdzie mieszkały beginki. Beginaże powstawały głównie w średniowieczu. Zwykle jest to zespół niewielkich domków z małym kościołem lub kaplicą i szpitalem, w pobliżu szpitala znajdował się dom matki przełożonej. Beginaż otoczony był murem, w którym znajdowała się jedna lub więcej bram, łączące beginaż z miastem.
    • Rynek -(Grote Markt) – wieża 83 m (beffroi, XIII-XV, XIX w.) z carillonem składający się z 47 dzwonów.
    • gotycki ratusz (Stadthuis) z bogato rzeźbioną fasadą (XIV-XV). To jeden z najstarszych i najpiękniejszych ratuszy w Belgii. Powstał w latach 1376-1420. Niestety nie zobaczyliśmy pięknej komnaty parlamentarnej (sali gotyckiej) powstałej w 1400r.
    • Bazylika Przenajświętszej Krwi (heilig Bloed Basiliek) - z boku Ratusza znajduje się wejście do najznamienitszego kościoła Brugii z otaczanymi szczególnym kultem relikwiami.
    • kościół Najświętszej Marii Panny z XIII-XVI w. (w środku rzeźba Michała Anioła Madonna z Dzieciątkiem) ze 122 metrową wieżą kościelną.
    • gracht - belgijskie kanały z mostami
  2. Antwerpia - Holandia
    • Muzeum diamentów - można w nim prześledzić proces wydobywania i obróbki diamentów, ale przede wszystkim podziwiać klejnoty z nich wykonane – prawdziwe dzieła sztuki.
    • Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. Jest to największy i najbardziej znaczący kościół gotycki w Belgii. Jednak ze względu na liczne przebudowy jej styl nabrał cech nie tylko gotyku, lecz także renesansu, baroku, rokoko i innych. Budowa jej trwała prawie 200 lat. Rozpoczęta w roku 1352 roku, zakończona została 1521. Od tamtej pory góruje nad całym miastem do tej pory pozostając najwyższym budynkiem Antwerpii. Na przestrzeni wieków przeszła ona bardzo wiele, m.in. grabieże, pożar, demolowanie przez protestantów i inne.
    • Dom Rubensa - dom i pracownię Rubensa troskliwie zrekonstruowano, przywrócono także odpowiedni wygląd ogrodowi. W domu znajdują się obrazy mistrza (w tym słynny autoportret)
  3. przejazd do Hagi
    • wieczorny wypad na plażę Morza Północnego

8 czerwca - Holandia

  1. Haga
    • Madurodam - nazywany Holandią w miniaturze lub Holandią w pigułce to muzeum na wolnym powietrzu w Hadze, będące największym na świecie zbiorem miniaturowych budowli, przedstawiających najbardziej charakterystyczne obiekty Holandii w skali 1:25. W Madurodam znajduje się ponad 700 obiektów, w tym budynki, młyny, mosty, drzewa a także miniaturowa kolej elektryczna, będąca najdłuższą tego typu kolejką na świecie.
    • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – główny organ sądowy ONZ. Został utworzony w 1945. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych. Wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych są ipso facto stronami Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Państwo nienależące do Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na warunkach, które w każdym przypadku ustali Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa.
    • muzeum Mauritshuis - W 1822 w pałacu zostało otwarte muzeum, w którym można podziwiać dzieła najwybitniejszych niderlandzkich i flamandzkich malarzy, m.in. Rembrandta (Lekcja anatomii doktora Tulpa), Johannesa Vermeera (Toaleta Diany, Dziewczyna z perłą, Widok Delft), Jana Steena, Fransa Halsa, Carela Fabritiusa, Gerarda ter Borcha, Antoona van Dycka
  2. Delft - Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Wizyta w Muzeum porcelany.
  3. przejazd do Amsterdamu
    • wieczorny rejs statkiem po kanałach

9 czerwca - Holandia

  1. Zaanse Schans- Skansen znajduje sie w mieście Zaandam. Jest to rekonstrukcja wioski holenderskiej z XVII wieku. Na terenie skansenu znajdują się domy mieszkalne, wiatraki, warsztaty rzemieślnicze i muzea. Wiatraki nad rzeką Zaan zaczęto budować około roku 1600. Początkowo służyły do osuszania terenu, później zaczęto je budować również do celów produkcyjnych. Przerabiały pszenicę, jęczmień, owies, ryż, papier, drzewo, olej jadalny, gorczycę, tytoń, konopie oraz wiele innych przywożonych z zamorskich krajów surowców. W końcu XVIII wieku było ich prawie tysiąc. Po roku 1850 wkroczyły do Holandii maszyny parowe i przejęły pracę wiatraków. Większość z nich w krótkim czasie została zlikwidowana. Dziś pozostało z nich tylko trzynaście.
  2. Marken - do 1957 wyspa na Zuiderzee w Holandii w prowincji Holandia Północna w gminie Waterland, obecnie połączona krótkim odcinkiem tamy z lądem. Na wyspie jedna wieś - Marken. Obszar atrakcyjny turystycznie.

  3. Marken w przeszłości było osadą rybacką jednak po 1932 roku czyli wybudowaniu tamy Afsluitdijk, większość mieszkańców zajęło się uprawą roli. Miejscowość znajdująca sie na wyspie pozostawała w izolacji aż do 1957 roku, dzięki temu do dziś zachowała się w Marken odrębna kultura oraz osobny dialekt języka holenderskiego. Dziś inność mieszkańców i różnice w kulturze są wykorzystywane jako atrakcja turystyczna

  4. Amsterdam
    • Dom Anny Frank - żydowska dziewczyna, autorka pamiętnika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.
    • Dom Rembrandta, jedno z ciekawszych amsterdamskich muzeów, to szczególne miejsce - muzeum w całości poświęcone wielkiemu malarzowi, tym ciekawsze, że mieści się w budynku, w którym Rembrandt van Rijn rzeczywiście mieszkał i pracował w latach 1639-1658.
    • kamienice mieszczańskie z XVII i XVIII wieku
    • Plac Dam (Dam czyli po holendersku ´tama´ ) – plac w centrum Amsterdamu z Pałacem Królewskim i gabinetem figur woskowych Madame Tussaud. Pośrodku stoi pomnik Pamięci Ofiar II –wojny Światowej.
    • Pałac Królewski (Koninklijk Paleis) - który dominuje na Damie był kiedyś ratuszem. Dopiero w czasach napoleońskich został przebudowany na Pałac Królewski, którą to role pełni do dziś. Pałac jest okresowo otwarty do zwiedzania.
    • Magere Brug – Chudy Most (XVII wiek) – najsłynniejszy most Amsterdamu
    • Homomonument – pomnik w Amsterdamie upamiętniający osoby homoseksualne, które doświadczyły lub doświadczają prześladowania lub też zostały zamordowane z powodu własnej orientacji seksualnej. Monument ma formę trzech różowych trójkątów wykonanych z granitu, które wraz z przestrzenią pomiędzy nimi tworzą wspólnie kształt większego trójkąta. Pomnik znajduje się w centrum miasta, na brzegu kanału Keizersgracht i w pobliżu kościoła Westerkerk. Odsłonięty został 5 września 1987 roku.
    • Amsterdam Red Light District- czyli po polsku: Dzielnica Czerwonych Latarni to dzielnica otwartej prostytucji w oknach wystawowych, niczym oświetlone na czerwono wystawy sklepowe.

10 czerwca - Holandia/Niemcy

  1. Amsterdam
    • Rijksmuseum zajmuje wielki gmach z końca XIX w., wzniesiony w nowatorskim stylu opartym na historyzmie. Muzeum zaprojektował Petrus Josephus Hubertus Cuypers, który na początku lat 80. XIX w. stworzył również Centraal Station. To jedno z tych muzeów Amsterdamu, które po prostu trzeba zobaczyć. Tutejsza kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego z ponad 20 płótnami Rembrandta, dziełami Steena, Halsa, Vermeera i wielu innych artystów

    • Vincent van Gogh to najbardziej popularny i najczęściej przywoływany w dyskusjach malarz, trudno więc się dziwić, że muzeum van Gogha, z ogromną kolekcją jego płócien należy do największych atrakcji Amsterdamu. Muzeum mieści się w kanciastej budowli zaprojektowanej przez Gerritta Rietvelda, czołowego przedstawiciela De Stijl, otwartej dla publiczności w 1973 r., oraz w przybudówce z 1999 r. na tyłach głównego gmachu, zaprojektowanej przez japońskiego architekta Kisho Kurokawę.Tutaj znajduje sie słynny obraz Van Gogh'a - Słoenczniki, czy jego autoportret.

  2. Goslar - Niemcy
    • Palatium królewskie w Goslarze (niem. Kaiserpfalz) – romański dwór królewski założony na początku XI w. przez cesarza Henryka II u podnóży Rammelsberga na południu miasta Goslar w środkowej części Niemiec.[1] Palatium w Goslarze zastąpiło dotychczasową siedzibę cesarską w Werli. Rezydując w Goslarze władcy mogli sprawować lepszą kontrolę nad pobliskimi kopalniami kruszców, szczególnie srebra.

    • domy wybudowane metodą szachulcową
    • spacer uliczkami Starego Miasta

11 czerwca - powrót do Krakowa