Podróże

Ogród Społeczny Macierzanki

Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki

2018 r. - wiosną tego roku do życia powołany zostaje Krakowski Ogród Macierzanki. Pasjonaci kontaktu  z naturą aktywizują się do pracy w ogrodzie. na pierwsze spotkanie przyszło bardzo dużo ludzi, ale jak życie pokazało szybko duża część się wykruszyła, a zostały najbardziej wytrwałe  "Babki Macierzanki". To chyba perspektywa terenu dużą część osób zniechęciła. Teren przyszłego ogrodu był jednym wielkim trzcinowiskiem i... śmietniskiem. Przez pierwsze miesiące trwały prace, aby w ogóle coś można tam było robić - czyli pozbywaliśmy się trzcin. Przy kopaniu grządek wykopywaliśmy ogromne ilości trzcinowych korzeni. To była walka niczym z wiatrakami. Ale udało się - zaczęły powstawać pierwsze grządki podwyższone (dużo nas nauczył Apolinary, który był dla nas skarbnicą wiedzy), a później pierwsze plony. W ogrodzie pojawiły się ławeczki i huśtawki na drzewie. Zespół dbający o ogród coraz bardziej się klarował i w końcu zostało nas mniej niż 10 osób. Tegoroczne plony przeszły nasz oczekiwania. We wrześniu zorganizowaliśmy fantastyczny piknik kończący sezon. Jesienią dzięki Zakładowi Zieleni Miejskiej cały ogród został zrównany i posiano trawę. Kolejny sezon będzie prostszy!

 

2019 r. - Kolejny sezon rozpoczęliśmy od wielkich porządków i przygotowania ogrodu na nowy sezon. Zieleń miejska wykopała nam doły pod grządki podwyższone, ale prace nam się przedłużyły w związku z dużymi opadami, podtopienie ogrodu, nie mówiąc już o dołach pod grządki, które na długo zamieniły się w baseny i były wylęgarnią komarów. Na dodatek pojawiły się dziki, które ryły pod dębem zamieniając nasz wyrównany trawnik w pobojowisko. w końcu sadzenie udało nam się przeprowadzić z końcem czerwca.  Przez całe lato dbaliśmy o grządki czekając na plony. Po zbyt dużych ilościach deszczu, latem mieliśmy susze i problemy z pozyskiwaniem wody. W między czasie były organizowane warsztaty choćby dla dzieci, spotkania promujące ogrody społeczne, a nawet wystąpiliśmy w radiu. Wielki dąb, który nadaje klimat stał się częścią opowiadania stworzonego przez jedną z Macierzanek i wziął udział w konkursie na Drzewo Roku.  Powstała ciekawa grządka wysoka w kształcie ślimaka pod zioła, krzewami oddzieliliśmy część rekreacyjną od części rolniczej. Przez kilka miesięcy powiększaliśmy nasz kompostownik o kolejne komory. Będziemy mieć na kolejny rok własny kompost pod grządki. Jesienią pozyskaliśmy rośliny z likwidowanych ogródków, a czasem okoliczni mieszkańcy domów podrzucają nam sadzonki. Sezon zakończyliśmy listopadowym postawieniem ogrodzenia (uff koniec z dzikami), domkiem narzędziowym i baniakiem na wodę.

 Występowliśmy w filmach  ZZMu promujących istnienie ogrodów społecznych 

https://www.youtube.com/watch?v=CJ8UgvGf_aM

https://www.youtube.com/watch?v=-J5caNEyR60

A także w Radio Kraków opowiadaliśmy o jesiennych przetworach:

https://www.radiokrakow.pl/audycje/przystanek-kulinarny-malopolska/przystanek-kulinarny-szykuje-przetwory-na-zime/?fbclid=IwAR3FYToj4E4S7CCaSrLF_BlF_QcSzeylPal2v_z9Zsc52FmgPf9CKIrNfDs/

 

2020r. - Trzeci sezon ogrodu rozpoczął się stawianiem szklarni, ale zostało to przerwane przez pandemię. Ogród na kilka miesięcy został zamknięty dla osób z zewnątrz, ale pozwolił ogrodnikom przetrwać najtrudniejszy czas. Na terenie ogrodu w różnych fazach pandemii przebywaliśmy w pojedynkę lub w małych grupkach, co niestety powodowało, ze prace szły powoli. Wiosną okazało się, że nasze murarki nie przetrwały zimy, ale ptaki na nowo wprowadziły się do budek. Przez cały sezon powstawały nowe grządki (kolejne są w planach na 2021r.). Dziewczyny napisały projekt dzięki któremu pozyskaliśmy dodatkowe fundusze. Dzięki czemu 8 Babek Macierzanek chwyciło za sprzęt - wkrętarki, wiertarki, szlifierki,  elektryczne piły i zabrały się do dużych prac.  Wszystko to przełożyło się na powstanie płotku między strefą rekreacyjną, a rolniczą, stworzenie ścieżki sensorycznej, biblioteczki (z klatki króliczej), odnowiona została kuchnia błotna, pozyskaliśmy sporo książek dla dzieci.  W końcu przed latem udało nam się postawić całą szklarnię i nawet zrobić mały piknik dla niewielkiej grupy osób. Ilość kwiatów sprzyjała owadom, zwłaszcza rabatka lawendy przyciągała ich całe masy. Ponadto przez 10 czwartków lata odbywało się czytanie bajek dla dzieci. Ogród docenił nasze starania i dawał nam plony, ogrodzenie chroniło go przed watahami dzików, które w tym roku okoliczne tereny ryły na potęgę. Nasze przyjaźnie się zacieśniły, ale przez pandemię i ograniczenia niestety nie pozyskaliśmy ani jednej nowej osoby, która chciałaby się zaangażować w pomoc w ogrodzie. Nasze dzieci ogrodowe wspólnie bawiły się między grządkami, ucząc się sadzić i pielęgnować rośliny. Eksperymentowaliśmy z gatunkami warzyw i owoców - pojawiły się choćby bakłażany, czy nawet melony. Wzięliśmy udział w kilku konkursowych projektach pozyskując dodatkowe fundusze finansowe... może starczy na wymarzoną kosiarkę? W listopadzie wsparliśmy producentów chryzantem, kiedy w związku z kolejnym wybuchem pandemii zamknięto przed 1 listopada cmentarze - kupiliśmy kilka sadzonek, z których zrobiliśmy grządkę kwiatową. Nawet w grudniu zbieraliśmy plony - na grządkach były sałaty odporne na mróz. Nawet to, iż znalazły się na chwilę pod śniegiem im nie zaszkodziło. Kończymy sezon ogrodowy myśląc już nad przyszłym rokiem :).

 

2021r. - Czwarty sezon życia ogrodu. Jak ten czas leci! Nie obejrzeliśmy się i minęły 3 lata działaności ogrodu. Ten rok również nie należał do łatwych. Przez ciagnacą się pandemię do ogrodu trudno było przyciagnąć nowych ogrodników. Światełko w tunelu pojawiło się późną jesienią, mamy nadzieję, że owe nowe osoby wciągną się wiosną w pracę i zostaną na dłużej.
Pogoda w tym roku nam sprzyjała. Wody mieliśmy pod dostatkiem - nasz 1000litrowy zbiornik szybko napełniał się spływającą wodą z daszku domku na narzędzia. Jednocześnie było ciepło, więc warzywa w ogrodzie miały się dobrze, no może za wyjatkiem pomidorów, które najpierw rosły jak szalone, a potem nagle zabiła je wszystkie zaraza. Warzywa rosły też wyśmienicie dzięki zakupionemu kompostowi. Odkryłyśmy nawet, że lepiej siać nasiona bardzo gęsto, bo wtedy rosnące bujnie rośliny zakrywają podłoże i zatrzymuje to więcej wilgoci. W kolejnym sezonie bedziemy to wykorzystywać jeszcze intensywniej. Ku naszej rozpaczy sezon dyń wypadł średnio... mimo bujnego kwitnienia, dyń było dosłownie kilka. Jesienią przypadkiem dowiedziałam się dlaczego. Nie wolno siać na jednym poletku kilku gatunków dyń, bo wtedy krzyżują się ze sobą i nic z tego nie wychodzi. W kolejnym sezonie spróbujemy tylko z 2-3 gatnkami posadzonymi w różnych miejscach ogrodu. Dodatkowo nie bedziemy tworzyc sadzonek w domu tylko zasiejemy prosto do gruntu, bo lepiej rosną (gotowe sadzonki w większosci po przesadzeniu umierały). Mamy też patent na ślimaki - stosujemy siatki (podtynkowe heh) oraz ekologioczny "ślimakol bio". Działa!
Eksperymentów w tym roku była cała masa tych udanych czy też mniej. Wybudowałyśmy więcej podnesionych grządek więc można było zasiać więcej. Stąd też pojawił się hiszpański kard, tykwy, skorozonera, w szklarni azjatycka okra, czy karczoch. Naszym największym odkryciem okazała się... brukselka, bo mimo, że posiana w maju zaczęła owocować na przełomie listopada i grudnia... Jest totalnie odporna na mrozy, podobnie jak jarmuż. Okazało się, że spokojnie w grudniu można zbierać zimowe sałaty np odmiana baby leaf, a także późno siane rzodkiewki. W grudniu również na grządkach dawały radę buraki oraz buraki liściowe, z których można przygotować fantastyczną botwinkę.
Przez to że w pewnym momencie padało za dużo, to część ogrodu stała w wodzie. Nie szkodziło to warzywom na grządkach podniesionych, ale niestety cierpiały lawendy i macierzanki - trzeba było zrobić im również wyższe grządki. Część rekreacyjną odwiedzali okoliczni mieszkańcy, aby posiedzieć i poczytać książki z naszej ogrodowej biblioteczki, ale też i całe rodziny, aby popiknikować.
Nie obyło się również bez ciekawych nieproszonych gości. Okoliczny dzik Felek upodobał sobie nasz ogród i znalazł dziurę pod płotem i przez pewien czas regularnie odwiedzał nasz ogród ryjąc sobie tu i ówdzie...
Jak fantastyczne jest to miejsce może świadczyć o tym, że przedszkole mojego Staśka postanowiło uprawiać jesienią grządkę w ogrodzie. Tak im się spodobało, że poprosili o jeszcze jedną w nowym sezonie. Z checią im przygotuję, niech dzieci uczą się życia przyrody.
Największe zainteresowanie ogrodem oczywiście przejawiają "ogrodowe" dzieci, które pomagają nam siać, zbierać plony, ale budują również swoje "bazy".
W piękny ciepły weekend września zorganizowaliśmy sobie ogrodowy piknik (przez pandemię niestety tlyko dla ogrodników) gotując potrawy z ogrodowych warzyw i świętująć jednocześnie przeniesione z wiosny 3 urodziny ogrodu, a jednocześnie przyśpieszony koniec sezonu ogrodowego. A jak przystało na urodziny ogród dostał swój przepiękny zielony tort.
Ten rok to również fantastyczna współpraca z "Przepis na ogród", dzięki pisanym przez nas artykułom pozyskujemy fundusze na bieżące potrzeby ogrodowe od kompostu po wymarzoną kosiarkę. Nie dość, że mamy z tego wymierne korzyści, to jeszcze ogromną satysfakcję widząc swój artykuł w gazecie. W kolejnym roku planujemy dalszą współpracę na co bardzo się cieszymy.

 

Ogród Macierzanki w 2018r. 

 • Tu będzie ogród...
Tu będzie ogród...
 • Trzciny...
Trzciny...
 • Więcej trzcin...
Więcej trzcin...
 • Śmieci
Śmieci
 • Tworzymy grządki
Tworzymy grządki
 • Sadzimy
Sadzimy
 • Wykopana studnia
Wykopana studnia
 • Warzywa w rozkwicie
Warzywa w rozkwicie
 • Grządki podwyższane
Grządki podwyższane
 • Mamy napis
Mamy napis
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Mamy ogórki
Mamy ogórki
 • Są i pomidory
Są i pomidory
 • Słonecznik :)
Słonecznik :)
 • Sierpień na grządkach
Sierpień na grządkach
 • Pod dębem
Pod dębem
 • Dynie hokkaido
Dynie hokkaido
 • Grządki
Grządki
 • Dynie
Dynie
 • Dynie
Dynie
 • Buduje się kuchnia błotna
Buduje się kuchnia błotna
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Grządki we wrześniu
Grządki we wrześniu
 • Owady też tu mamy
Owady też tu mamy
 • Październik - ogród wyrównany
Październik - ogród wyrównany
 • Porządki w ogrodzie na zimę
Porządki w ogrodzie na zimę
 • Rośnie trawa
Rośnie trawa
 • W połowie listopada :)
W połowie listopada :)
 • Kończymy sezon...Kończymy sezon...

 

Ogród Macierzanki w 2019r. 

 • W lutym ogród powoli się budzi
W lutym ogród powoli się budzi
 • Ławeczki i huśtawka
Ławeczki i huśtawka
 • Jeszcze niczego tu nie ma
Jeszcze niczego tu nie ma
 • W marcu się zieleni
W marcu się zieleni
 • Pierwsze liście
Pierwsze liście
 • Marcowy rabarbar
Marcowy rabarbar
 • Murarki - przyjazne pszczoły
Murarki - przyjazne pszczoły
 • Na początek iosny zaczynamy porządki
Na początek iosny zaczynamy porządki
 • Są budki dla ptaków
Są budki dla ptaków
 • I leżaki
I leżaki
 • w kwietniu zaczyna się kwiecić :)
w kwietniu zaczyna się kwiecić :)
 • I żaby wylazy
I żaby wylazy
 • Jest ich tu na wiosnę sporo
Jest ich tu na wiosnę sporo
 • Kwiaty wiosenne
Kwiaty wiosenne
 • w kwietniu powstaje skalniak
w kwietniu powstaje skalniak
 • W maju kopiemy doy pod grządki
W maju kopiemy doy pod grządki
 • O nie! Odwiedzają nas dziki...
O nie! Odwiedzają nas dziki...
 • Po ulewnych deszczach doły zmieniają sie w wylęgarnię komarów
Po ulewnych deszczach doły zmieniają sie w wylęgarnię komarów
 • Ale zasypujemy ile się da
Ale zasypujemy ile się da
 • Wszystko wygląda coraz lepiej
Wszystko wygląda coraz lepiej
 • W czerwcu mamy pierwsze pomidory
W czerwcu mamy pierwsze pomidory
 • i kalarepy i dynie
i kalarepy i dynie
 • Sadzimy późno przez ulewy
Sadzimy późno przez ulewy
 • W sierpniu zbieramy nagrywamy program dla radia
W sierpniu zbieramy nagrywamy program dla radia
 • Dynie
Dynie
 • Pomidory
Pomidory
 • Patiosny
Patiosny
 • Grządka słoneczników
Grządka słoneczników
 • Grządka
Grządka
 • Słoneczniki
Słoneczniki
 • Radio:)
Radio:)
 • Piknikujemy
Piknikujemy
 • Kolejne dynie
Kolejne dynie
 • Pigwa
Pigwa
 • Cukinie
Cukinie
 • Kolorowe kwiaty
Kolorowe kwiaty
 • Wrześniowe grządki
Wrześniowe grządki
 • Pjawiają się nowe rabatki 
Pjawiają się nowe rabatki
 • W listopadzie powstaje ogrodzenie
W listopadzie powstaje ogrodzenie
 • Koniec z dzikami!
Koniec z dzikami!
 • Będzie bezpieczniej
Będzie bezpieczniej
 • Tu powstaje wejście
Tu powstaje wejście
 • Tablica się rozrosła
Tablica się rozrosła
 • I buduje się podest na baniak do wodyI buduje się podest na baniak do wody
 

Ogród Macierzanki w 2020r. 

 

 • Marcowe początki
Marcowe początki
 • Zaczęła się pandemia...
Zaczęła się pandemia...
 • Dopiero w kwietniu zaczynamy działać na większą skalę
Dopiero w kwietniu zaczynamy działać na większą skalę
 • Zieleni się
Zieleni się
 • A drzewa kwitną z cudownym zapachem
A drzewa kwitną z cudownym zapachem
 • Do domków na drzewach wracają ptaki
Do domków na drzewach wracają ptaki
 • Nasz domek narzędziowy
Nasz domek narzędziowy
 • Porządki na zapleczu domku
Porządki na zapleczu domku
 • Wiosenne kwiaty
Wiosenne kwiaty
 • Coraz bardziej zielono
Coraz bardziej zielono
 • i kwitnąco
i kwitnąco
 • Niestety murarki się nie obudziły
Niestety murarki się nie obudziły
 • Pojawiły się amerykańskie biedronki
Pojawiły się amerykańskie biedronki
 • Płotek na dynie
Płotek na dynie
 • Kwieci się skalniak
Kwieci się skalniak
 • Są i konwalie
Są i konwalie
 • W maju wychodzą pierwsze rośliny
W maju wychodzą pierwsze rośliny
 • Także w maju sadzimy nasze sadzonki
Także w maju sadzimy nasze sadzonki
 • Grządka pomidorowa
Grządka pomidorowa
 • Coraz większe rośliny na grządkach
Coraz większe rośliny na grządkach
 • Kalarepy i jarmuż coraz większe
Kalarepy i jarmuż coraz większe
 • Grządki
Grządki
 • Kalarepa
Kalarepa
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Pomidory
Pomidory
 • I ślimaki w natarciu
I ślimaki w natarciu
 • Macierzankowa rabatka
Macierzankowa rabatka
 • A tu rabatka lawendowa
A tu rabatka lawendowa
 • W licpu pojawia się ścieżka sensoryczna
W licpu pojawia się ścieżka sensoryczna
 • Lawenda 
Lawenda
 • W lipcu buduje się płotek
W lipcu buduje się płotek
 • I w końcu rusza stawianie szklarni 
I w końcu rusza stawianie szklarni
 • Ogród o zachodzie
Ogród o zachodzie
 • Po deszczu wychodzi tęcza
Po deszczu wychodzi tęcza
 • Owady kochają lawendę
Owady kochają lawendę
 • Odnowiona kuchnia błotna
Odnowiona kuchnia błotna
 • Wejście do ogrodu
Wejście do ogrodu
 • Oficjalne otwarcie ścieżki
Oficjalne otwarcie ścieżki
 • Donice do kwiatów
Donice do kwiatów
 • Otwarcie biblioteczki (z króliczej klatki)
Otwarcie biblioteczki (z króliczej klatki)
 • Coraz piękniej w ogrodzie
Coraz piękniej w ogrodzie
 • No i znowu pojawiają się owady
No i znowu pojawiają się owady
 • Dzieci kochają ogród
Dzieci kochają ogród
 • Ogród
Ogród
 • Część rolnicza
Część rolnicza
 • Kompostownik
Kompostownik
 • Wiklina
Wiklina
 • Fasola
Fasola
 • Rabatki kwiatów
Rabatki kwiatów
 • Grządka ziół
Grządka ziół
 • Lipcowe grządki
Lipcowe grządki
 • Dzieci też pomagają
Dzieci też pomagają
 • Poziomki
Poziomki
 • Lawenda
Lawenda
 • Maki
Maki
 • Rabaty kwiatowe
Rabaty kwiatowe
 • Lawenda
Lawenda
 • Wiklina
Wiklina
 • Pod dębem
Pod dębem
 • Między grządkami
Między grządkami
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Papryki
Papryki
 • Pomidory
Pomidory
 • Groszek
Groszek
 • Czytanie bajek
Czytanie bajek
 • Grządki
Grządki
 • Grządki 
Grządki
 • Fasola
Fasola
 • Jarmuż i buraki
Jarmuż i buraki
 • Domek
Domek
 • Ogród
Ogród
 • Ogród
Ogród
 • Grządka ziołowa
Grządka ziołowa
 • Papryka
Papryka
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Bakłażany
Bakłażany
 • zbiory
zbiory
 • Dynia makaronowa
Dynia makaronowa
 • Papryczki
Papryczki
 • Ostra papryka
Ostra papryka
 • Patison
Patison
 • Domek 
Domek
 • Cukinie
Cukinie
 • Bakłażany
Bakłażany
 • Wrzesień w ogrodzie
Wrzesień w ogrodzie
 • Kwiaty jesienią
Kwiaty jesienią
 • Kwiaty jesienią
Kwiaty jesienią
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Melon ze szklarni
Melon ze szklarni
 • Październikowe grządki
Październikowe grządki
 • Październikowe grządki
Październikowe grządki
 • Przyszła grzadka chwilowo wykorzystana jako Przyszła grzadka chwilowo wykorzystana jako "baza"
 • Podlewanie w szklarni
Podlewanie w szklarni
 • Trcohę popracować trzeba
Trcohę popracować trzeba
 • Posadzić i podlać...
Posadzić i podlać...
 • ... i czekamy jak wyrośnie
... i czekamy jak wyrośnie
 • Listopadowe grządki 
Listopadowe grządki
 • Listopadowe grządki 
Listopadowe grządki
 • Wspieramy sprzedawców chryzantem 
Wspieramy sprzedawców chryzantem
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Pod koniec listopada
Pod koniec listopada
 • Pod koniec listopada
Pod koniec listopada
 • 29 listopada spadł śnieg
29 listopada spadł śnieg
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Szadź w końcówce grudnia
Szadź w końcówce grudnia
 • Grządka ziołowa
Grządka ziołowa
 • Szadź w ogrodzie
Szadź w ogrodzie
 • Róża
Róża
 • Róża
Róża
 • Kończymy rok...Kończymy rok...

 Ogród Macierzanki w 2021r. 

 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie
 • Wiosenne przebudzenie
Wiosenne przebudzenie
 • Kwietniowe sałaty
Kwietniowe sałaty
 • Wiosna
Wiosna
 • Wiosna
Wiosna
 • Wiosna
Wiosna
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Sałaty coraz większe
Sałaty coraz większe
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Karczoch
Karczoch
 • Karczoch
Karczoch
 • Kolejne sadzonki gotowe do wysadzenia
Kolejne sadzonki gotowe do wysadzenia
 • Pierwsze rzodkiewki
Pierwsze rzodkiewki
 • Sałaty 
Sałaty
 • Sałaty 
Sałaty
 • Pojemnik z wodą
Pojemnik z wodą
 • Rzodkiewki
Rzodkiewki
 • Karczoch
Karczoch
 • Karczoch
Karczoch
 • Czerwcowe grządki
Czerwcowe grządki
 • Czerwcowe grządki
Czerwcowe grządki
 • Truskawki
Truskawki
 • Coraz więkse sałaty
Coraz więkse sałaty
 • Sałaty
Sałaty
 • Karczoch 
Karczoch
 • Karczoch 
Karczoch
 • Karczoch 
Karczoch
 • Sadzonki
Sadzonki
 • Ogród
Ogród
 • Bób
Bób
 • Grządki
Grządki
 • Owady
Owady
 • Cebulka
Cebulka
 • Owady
Owady
 • Ziemniaki w workach
Ziemniaki w workach
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Zapylacze
Zapylacze
 • Czerwcowe plony
Czerwcowe plony
 • Cukinie i patisony
Cukinie i patisony
 • Coraz bujniejszy ogród
Coraz bujniejszy ogród
 • Bób
Bób
 • Bób
Bób
 • Kolejne grządki
Kolejne grządki
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Ogrodowe róże
Ogrodowe róże
 • Groszek
Groszek
 • Groszek
Groszek
 • Czarna papryka
Czarna papryka
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kard
Kard
 • Sałaty
Sałaty
 • Cebulka
Cebulka
 • Grządki warzywne
Grządki warzywne
 • Idą ogórki
Idą ogórki
 • Zieleń dookoła
Zieleń dookoła
 • Kwiat dyni
Kwiat dyni
 • Pagórek z dyniami
Pagórek z dyniami
 • Ważka
Ważka
 • Sałaty 
Sałaty
 • Kalarepy
Kalarepy
 • Dynie
Dynie
 • Patison
Patison
 • Ogórek
Ogórek
 • Pomidory
Pomidory
 • Rozrastają się dynie
Rozrastają się dynie
 • W lipcu ogórki coraz większe
W lipcu ogórki coraz większe
 • Patison
Patison
 • Czarna papryka
Czarna papryka
 • Pierwsze marchewki
Pierwsze marchewki
 • Letnie zbiory
Letnie zbiory
 • Dynie na pagórku
Dynie na pagórku
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Fantastyczne marchewki
Fantastyczne marchewki
 • Okra
Okra
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Pszczoła w kwiecie kardu
Pszczoła w kwiecie kardu
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Rozkwiecone rabaty
Rozkwiecone rabaty
 • Cukinie
Cukinie
 • Urodzinowy tort ogrodowy
Urodzinowy tort ogrodowy
 • Wrześniowe wyrywanie dyni
Wrześniowe wyrywanie dyni
 • Cukinie
Cukinie
 • Buraki liściowe
Buraki liściowe
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Ostr papryczki
Ostr papryczki
 • Dynia
Dynia
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Wrześniowe grządki
Wrześniowe grządki
 • Papryczki
Papryczki
 • Rzodkiewki 
Rzodkiewki
 • Kalafior
Kalafior
 • Jesienne sałaty
Jesienne sałaty
 • Buraki luściowe
Buraki luściowe
 • Kard w październiku
Kard w październiku
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Jesienne grządki
Jesienne grządki
 • Zbiory papryk
Zbiory papryk
 • Dynie
Dynie
 • Dynie
Dynie
 • Konik polny
Konik polny
 • Skorzonera
Skorzonera
 • Koszyk plonów
Koszyk plonów
 • Listopadowe grządki
Listopadowe grządki
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Zimowa brukselka
Zimowa brukselka
 • Zimowa brukselka
Zimowa brukselka
 • Sałata baby leaf
Sałata baby leaf