Podróże

Ogród Społeczny Macierzanki

Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki

 

2023r. I szósty sezon za nami. Zimowo ogród śpi, a my tylko go doglądamy. Niestety kolejny sezon nie spowodował wzrostu liczby stałych ogrodników. Pojawiały się kilkukrotnie osoby ale raczej nie do stałej współpracy. Większość woli posiedzieć w części rekreacyjnej i ma milion wymówek, albo chciałaby "wynająć" grządkę niczym ogródek działkowy... Poza tymcoraz więcej bloków dookoła :(, nawet za naszym ogrodowym płotem coś będzie się budowało, ale wynika, że będzie to zabudowa jednorodzinna i oby tak było...

Wiosna tradycyjnie minęła nam na porządkach czyli doprowadzeniu ogrodu do pięknego stanu - czyli sprzątanie połamanych gałęzi, odnawianie wszystkich sprzętów i oczywiście sianie. W marcu dokonałyśmy karkołomnej rzeczy, a mianowicie po wielu pomysłach co zrobić z naszą rozpadającą się szklarnią, ostatecznie nałożyliśmy na nią pokrowiec szklarniowy. trochę musiałyśmy pokombinować, bo pokrowiec jest na szklarnię półokrągłą, a nie kanciastą, ale jak zobaczycie na zdjęciach - udało się. Oczywiście nie bez wtopy... a mianowicie trzeba było pokrowiec naciągnąć i zakopać wzdłuż ścian szklarni. Nasz błąd polegał na tym, że zrobiłyśmy to na otwartych drzwiach szklarni i po zakopaniu zrobił się trapez i zamki szklarni nie dały się zamknąć... ale co jak co szklarnia wyglądała cały sezon super. Wiatry, śniegi już nie były straszne - części szklarni nie latały po ogrodzie i nie wpadały do środka, a drzwi jakoś przebolałyśmy... ;)

Tradycyjnie zmagaliśmy się z brakami wody, gdyż dopiero w połowie sezonu udało nam się sprawić drugi mauzer. Liczymy, że w kolejnym sezonie będzie lepiej.

Pogoda sprzyjała, choć czasem było za gorąco i w tym roku kiepsko obradzała sałata - jak widać było jej za gorąco. Sianie gęste części warzyw naprawdę pomogło przetrwać braki wody. W tym roku pierwszy raz miałyśmy nawet wyhodowane kilka kapust! Eksperymentowałyśmy w tym roku z fasolami, gdyż zapisałyśmy się do międzynarodowego projektu INCREASE - podziel się fasolą. dostałyśmy z Włoch 6 odmian - 3 tyczne i 3 karłowe - m.in kubańska, portugalską - cały sezon je doglądałyśmy robiąc im pomiary i zdjęcia oraz umieszczając nasze wyniki w specjalnej aplikacji. fasoli trochę zebrałyśmy i za rok na pewno zaczniemy ich hodowlę na nasze potrzeby "jedzeniowe". W tym roku próbowałyśmy hodować boczniaki! I nawet jeden zbiór nam wyszedł - więcej nie było, ale to chyba znowu przez zbyt wysokie temperatury.

Ten sezon minął nam pod znakiem niezliczonej ilości gatunków fasoli (aż nawet pergolę między grządkami zrobiłyśmy), plennych ogórków Atlantis, dyni muskat, groszku cukrowego i zwykłego. Szparagi drugi rok rozrastają swoje karpy korzeniowe, wiec być może w następnym sezonie pojawią się w końcu jakieś szparagi. O i wyrosła nam ogromna tykwa!

W tym roku działalność ogrodu finansowałyśmy z założonej przez nas zrzutki oraz wsparcia finansowego Rady Dzielnicy. Szczególnie cieszyłyśmy się z wpłat na zrzutce, bo to pokazało nam, że to co robimy ma sens i mieszkańcy osiedli to doceniają. Dało to nam powera do dalszego działania w ogrodzie. Na koniec sezonu z reszty funduszy dzielnicowych zakupiłyśmy rośliny do ogrodu - wiosną powinny elegancko ruszyć i dalej upiększać nam kolorami ogród.

Nasza kolonia murarek rozrosła się, gdy się obudziły okazało się, że jest ich duuużo więcej niż się spodziewałyśmy, ciekawe czy w następnym sezonie też tak będzie. w budkach lęgowych pojawiały się kilkukrotnie mioty sikorek, a w jednej gniazdo założyły szerszenie, wiec była cała akcja aby je wywieźć z ogrodu. Wiewiórka dalej kica po dębie.

Dalej przez cały rok wpadały do nas przedszkolaki, aby uczyć się o roślinach uprawnych i próbowały na swoich grządkach sadzić rośliny. Z końcem marca ogród stał się częścią warsztatów Jadalny Kraków, gdzie gościłyśmy innych zakręconych miejskich ogrodników :). W ogrodzie mieliśmy też gości zza granicy m.in z Danii, Francji, którzy odwiedzili nasz ogród w ramach wymiany międzynarodowej.

I życzymy sobie, aby nowy nadchodzący sezon było co najmniej tak dobry jak ten, który minął...

 

2022r. Jak ten czas leci... to już piąty sezon ogrodowy! Liczba ogrodników niestety się kurczy, a nowych nie widać, mimo że skończyła się pandemia. Nic nie dają nasze rozmowy z zaciekawionymi ludźmi, którzy najpierw są zachwyceni, ale nie chcą do nas wracać... A przecież ogród tyle nam daje!

Wiosną zabrałyśmy się za odnowę ogrodu. Jakoś stoły, kuchnia błotna, ścieżka bosych stóp zmarniały, więc zakupiłyśmy bejce, zakasałyśmy rękawy i odnowiliśmy co się dało. Pogoda w ogrodzie w sezonie dopisywała, wszystko rosło jak na drożdżach bijąc rekordy wielkości - pytanie czy to zasługa pogody, czy dosypywania kompostu. Pomidory też obrodziły i późno dopadła je choroba. Nawet wody nam w tym roku starczyło. tylko raz musiałyśmy prosić Zieleń Miejską o dostawę. Przez cały sezon służyła nam deszczówka. Oczywiście nie wszystko szło zgodnie z planem. Czasem wichury uszkadzały nam szklarnię, która właściwie ledwie już się trzyma. Niedługo trzeba będzie pomyśleć nad jej wymianą.

Zeszłoroczne gęste sianie zdawało egzamin i ślimaki miały utrudnioną działalność, ale pojawiły się dość mocno krety i prawdopodobnie nornice, które robią nam pokaźne dziury w grządkach, nawet w szklarni. Zeszły rok to była klęska z uprawą dyń, w tym roku wybrałyśmy tylko 3 gatunki i posadziłyśmy je na osobnych grządkach, żeby się nie krzyżowały, co poskutkowało całkiem dobrym wynikiem ponad 25 dyń.

Ten rok upłynął na nowych eksperymentach - m.in zasiałyśmy szparagi! ale już w trakcie doczytaliśmy, że potrzeba 3 lat, aby wydały plon. No cóż czeka nas bardzo długi eksperyment. Pojawiła się czarna rzepa, ale nie podbiła naszego podniebienia. Wyjątkowo dużo gatunków fasoli posialiśmy w ogrodzie, która dawała nam ogrom plonów do później jesieni! Pierwszy raz była też udana kapusta. No i pak choi – zasiany dwukrotnie na lato i jesień. W przyszłym roku na pewno wysiejemy go znowu. Tak samo jak najlepsze ogórki Atlantis, których plenność prawie się nie kończy. Nie nadążałyśmy z jedzeniem. Borówki, czy porzeczki też w tym roku dały nam ogrom owoców, a maliny owocowały do późnej jesieni. I mogłabym tak wymieniać dalej… ogromniaste kalarepy, brukiew, rzodkiewki, marchewki, cukinie, patisony, ziemniaki, groszki, sałaty, buraki… sezon się nie kończył.

W tym roku tradycyjnie odbywały się warsztaty dla przedszkolaków, aby przybliżyć im bioróżnorodność ogrodu. Przyjechały z wizytą dwie delegacje z ogrodów z Francji, Wielkiej Brytanii, Danii – które były zachwycone naszym miejscem. Wzięłyśmy udział w „inicjatywie lokalnej” pozyskując m.in. urządzenia edukacyjne dla dzieci, 5 drzew – grabów, rośliny kwiatowe na rabaty oraz ławki. Dalej współpracowałyśmy z „Przepisem na ogród” pisząc kolejne artykuły do tego czasopisma. Jednak ku naszej rozpaczy wiele tytułów zostało zamkniętych od nowego roku i niestety „Przepis na ogród” również. Co niestety jest dla nas poważnym utrudnieniem, gdyż honoraria za artykuły stanowiły nasz budżet choćby na naprawy, paliwo do kosiarki, ubezpieczenie ogrodu itp. Kolejny sezon jeszcze mamy zabezpieczony finansowo… nie byłyśmy rozrzutne. W połowie roku wprowadziłyśmy na próbę datki do puszki – to trudna sprawa, bo mało kto przychodzi z gotówką do ogrodu, a jeszcze musimy w nim być, aby wystawić puszkę. Myślimy o założeniu zrzutki od nowego roku, aby jakoś zbierać fundusze na prowadzenie ogrodu.

I jedna z najważniejszych spraw! Dąb Dobrodziej 17 lutego 2022 został wpisany jako pomnik przyrody, mimo tego, że niespełna dwa tygodnie przed tym właściciel działki wynajął ekipę aby znacznie przerzedzić koronę drzewa. Było to czyste barbarzyństwo, gdyż drzewo bardzo ucierpiało, po czym właściciel działki chyba nie mogąc postawić tam bloku, sprzedał go w prywatne ręce…

Mieszkańcy okolicznych bloków dalej chętnie korzystali z części rekreacyjnej, aby poleżeć na kocach, piknikować, czytać książki. Dzieci uwielbiały bawić się w kuchni błotnej, a przedszkolaki z okolicznego przedszkola próbowały uprawiać swoją grządkę. Dzika w tym roku nie ma, ale na dębie często widać wiewiórkę i całą masę ptaków.

Miejsce żyje, bo staramy się go utrzymać, nasze „ogrodowe” dzieci dalej nam w tym pomagają, siejąc, sadząc, pielęgnując i zbierając plony. A my dalej zacieśniamy nasze więzi tworząc dzięki ogrodowi lokalną społeczność, która wspiera się i pomaga sobie nie tylko w ogrodzie, ale i na co dzień. I oby to trwało jak najdłużej.

 

2021r. - Czwarty sezon życia ogrodu. Jak ten czas leci! Nie obejrzeliśmy się i minęły 3 lata działaności ogrodu. Ten rok również nie należał do łatwych. Przez ciagnacą się pandemię do ogrodu trudno było przyciagnąć nowych ogrodników. Światełko w tunelu pojawiło się późną jesienią, mamy nadzieję, że owe nowe osoby wciągną się wiosną w pracę i zostaną na dłużej.

Pogoda w tym roku nam sprzyjała. Wody mieliśmy pod dostatkiem - nasz 1000litrowy zbiornik szybko napełniał się spływającą wodą z daszku domku na narzędzia. Jednocześnie było ciepło, więc warzywa w ogrodzie miały się dobrze, no może za wyjatkiem pomidorów, które najpierw rosły jak szalone, a potem nagle zabiła je wszystkie zaraza. Warzywa rosły też wyśmienicie dzięki zakupionemu kompostowi. Odkryłyśmy nawet, że lepiej siać nasiona bardzo gęsto, bo wtedy rosnące bujnie rośliny zakrywają podłoże i zatrzymuje to więcej wilgoci. W kolejnym sezonie bedziemy to wykorzystywać jeszcze intensywniej. Ku naszej rozpaczy sezon dyń wypadł średnio... mimo bujnego kwitnienia, dyń było dosłownie kilka. Jesienią przypadkiem dowiedziałam się dlaczego. Nie wolno siać na jednym poletku kilku gatunków dyń, bo wtedy krzyżują się ze sobą i nic z tego nie wychodzi. W kolejnym sezonie spróbujemy tylko z 2-3 gatnkami posadzonymi w różnych miejscach ogrodu. Dodatkowo nie bedziemy tworzyc sadzonek w domu tylko zasiejemy prosto do gruntu, bo lepiej rosną (gotowe sadzonki w większosci po przesadzeniu umierały). Mamy też patent na ślimaki - stosujemy siatki (podtynkowe heh) oraz ekologioczny "ślimakol bio". Działa!

Eksperymentów w tym roku była cała masa tych udanych czy też mniej. Wybudowałyśmy więcej podnesionych grządek więc można było zasiać więcej. Stąd też pojawił się hiszpański kard, tykwy, skorozonera, w szklarni azjatycka okra, czy karczoch. Naszym największym odkryciem okazała się... brukselka, bo mimo, że posiana w maju zaczęła owocować na przełomie listopada i grudnia... Jest totalnie odporna na mrozy, podobnie jak jarmuż. Okazało się, że spokojnie w grudniu można zbierać zimowe sałaty np odmiana baby leaf, a także późno siane rzodkiewki. W grudniu również na grządkach dawały radę buraki oraz buraki liściowe, z których można przygotować fantastyczną botwinkę.

Przez to że w pewnym momencie padało za dużo, to część ogrodu stała w wodzie. Nie szkodziło to warzywom na grządkach podniesionych, ale niestety cierpiały lawendy i macierzanki - trzeba było zrobić im również wyższe grządki. Część rekreacyjną odwiedzali okoliczni mieszkańcy, aby posiedzieć i poczytać książki z naszej ogrodowej biblioteczki, ale też i całe rodziny, aby popiknikować.

Nie obyło się również bez ciekawych nieproszonych gości. Okoliczny dzik Felek upodobał sobie nasz ogród i znalazł dziurę pod płotem i przez pewien czas regularnie odwiedzał nasz ogród ryjąc sobie tu i ówdzie...

Jak fantastyczne jest to miejsce może świadczyć o tym, że przedszkole mojego Staśka postanowiło uprawiać jesienią grządkę w ogrodzie. Tak im się spodobało, że poprosili o jeszcze jedną w nowym sezonie. Z checią im przygotuję, niech dzieci uczą się życia przyrody.

Największe zainteresowanie ogrodem oczywiście przejawiają "ogrodowe" dzieci, które pomagają nam siać, zbierać plony, ale budują również swoje "bazy".

W piękny ciepły weekend września zorganizowaliśmy sobie ogrodowy piknik (przez pandemię niestety tlyko dla ogrodników) gotując potrawy z ogrodowych warzyw i świętująć jednocześnie przeniesione z wiosny 3 urodziny ogrodu, a jednocześnie przyśpieszony koniec sezonu ogrodowego. A jak przystało na urodziny ogród dostał swój przepiękny zielony tort.

Ten rok to również fantastyczna współpraca z "Przepis na ogród", dzięki pisanym przez nas artykułom pozyskujemy fundusze na bieżące potrzeby ogrodowe od kompostu po wymarzoną kosiarkę. Nie dość, że mamy z tego wymierne korzyści, to jeszcze ogromną satysfakcję widząc swój artykuł w gazecie. W kolejnym roku planujemy dalszą współpracę na co bardzo się cieszymy.

 

2020r. - Trzeci sezon ogrodu rozpoczął się stawianiem szklarni, ale zostało to przerwane przez pandemię. Ogród na kilka miesięcy został zamknięty dla osób z zewnątrz, ale pozwolił ogrodnikom przetrwać najtrudniejszy czas. Na terenie ogrodu w różnych fazach pandemii przebywaliśmy w pojedynkę lub w małych grupkach, co niestety powodowało, ze prace szły powoli. Wiosną okazało się, że nasze murarki nie przetrwały zimy, ale ptaki na nowo wprowadziły się do budek. Przez cały sezon powstawały nowe grządki (kolejne są w planach na 2021r.). Dziewczyny napisały projekt dzięki któremu pozyskaliśmy dodatkowe fundusze. Dzięki czemu 8 Babek Macierzanek chwyciło za sprzęt - wkrętarki, wiertarki, szlifierki,  elektryczne piły i zabrały się do dużych prac.  Wszystko to przełożyło się na powstanie płotku między strefą rekreacyjną, a rolniczą, stworzenie ścieżki sensorycznej, biblioteczki (z klatki króliczej), odnowiona została kuchnia błotna, pozyskaliśmy sporo książek dla dzieci.  W końcu przed latem udało nam się postawić całą szklarnię i nawet zrobić mały piknik dla niewielkiej grupy osób. Ilość kwiatów sprzyjała owadom, zwłaszcza rabatka lawendy przyciągała ich całe masy. Ponadto przez 10 czwartków lata odbywało się czytanie bajek dla dzieci. Ogród docenił nasze starania i dawał nam plony, ogrodzenie chroniło go przed watahami dzików, które w tym roku okoliczne tereny ryły na potęgę. Nasze przyjaźnie się zacieśniły, ale przez pandemię i ograniczenia niestety nie pozyskaliśmy ani jednej nowej osoby, która chciałaby się zaangażować w pomoc w ogrodzie. Nasze dzieci ogrodowe wspólnie bawiły się między grządkami, ucząc się sadzić i pielęgnować rośliny. Eksperymentowaliśmy z gatunkami warzyw i owoców - pojawiły się choćby bakłażany, czy nawet melony. Wzięliśmy udział w kilku konkursowych projektach pozyskując dodatkowe fundusze finansowe... może starczy na wymarzoną kosiarkę? W listopadzie wsparliśmy producentów chryzantem, kiedy w związku z kolejnym wybuchem pandemii zamknięto przed 1 listopada cmentarze - kupiliśmy kilka sadzonek, z których zrobiliśmy grządkę kwiatową. Nawet w grudniu zbieraliśmy plony - na grządkach były sałaty odporne na mróz. Nawet to, iż znalazły się na chwilę pod śniegiem im nie zaszkodziło. Kończymy sezon ogrodowy myśląc już nad przyszłym rokiem :).

 

2019 r. - Kolejny sezon rozpoczęliśmy od wielkich porządków i przygotowania ogrodu na nowy sezon. Zieleń miejska wykopała nam doły pod grządki podwyższone, ale prace nam się przedłużyły w związku z dużymi opadami, podtopienie ogrodu, nie mówiąc już o dołach pod grządki, które na długo zamieniły się w baseny i były wylęgarnią komarów. Na dodatek pojawiły się dziki, które ryły pod dębem zamieniając nasz wyrównany trawnik w pobojowisko. w końcu sadzenie udało nam się przeprowadzić z końcem czerwca.  Przez całe lato dbaliśmy o grządki czekając na plony. Po zbyt dużych ilościach deszczu, latem mieliśmy susze i problemy z pozyskiwaniem wody. W między czasie były organizowane warsztaty choćby dla dzieci, spotkania promujące ogrody społeczne, a nawet wystąpiliśmy w radiu. Wielki dąb, który nadaje klimat stał się częścią opowiadania stworzonego przez jedną z Macierzanek i wziął udział w konkursie na Drzewo Roku.  Powstała ciekawa grządka wysoka w kształcie ślimaka pod zioła, krzewami oddzieliliśmy część rekreacyjną od części rolniczej. Przez kilka miesięcy powiększaliśmy nasz kompostownik o kolejne komory. Będziemy mieć na kolejny rok własny kompost pod grządki. Jesienią pozyskaliśmy rośliny z likwidowanych ogródków, a czasem okoliczni mieszkańcy domów podrzucają nam sadzonki. Sezon zakończyliśmy listopadowym postawieniem ogrodzenia (uff koniec z dzikami), domkiem narzędziowym i baniakiem na wodę.

 

2018 r. - wiosną tego roku do życia powołany zostaje Krakowski Ogród Macierzanki. Pasjonaci kontaktu  z naturą aktywizują się do pracy w ogrodzie. na pierwsze spotkanie przyszło bardzo dużo ludzi, ale jak życie pokazało szybko duża część się wykruszyła, a zostały najbardziej wytrwałe  "Babki Macierzanki". To chyba perspektywa terenu dużą część osób zniechęciła. Teren przyszłego ogrodu był jednym wielkim trzcinowiskiem i... śmietniskiem. Przez pierwsze miesiące trwały prace, aby w ogóle coś można tam było robić - czyli pozbywaliśmy się trzcin. Przy kopaniu grządek wykopywaliśmy ogromne ilości trzcinowych korzeni. To była walka niczym z wiatrakami. Ale udało się - zaczęły powstawać pierwsze grządki podwyższone (dużo nas nauczył Apolinary, który był dla nas skarbnicą wiedzy), a później pierwsze plony. W ogrodzie pojawiły się ławeczki i huśtawki na drzewie. Zespół dbający o ogród coraz bardziej się klarował i w końcu zostało nas mniej niż 10 osób. Tegoroczne plony przeszły nasz oczekiwania. We wrześniu zorganizowaliśmy fantastyczny piknik kończący sezon. Jesienią dzięki Zakładowi Zieleni Miejskiej cały ogród został zrównany i posiano trawę. Kolejny sezon będzie prostszy!

 

 Galeria zdjęć ze wszystkich sezonów

Rok 2022

 

 • Styczeń 2022
Styczeń 2022
 • Nasz zniszczony dąb
Nasz zniszczony dąb
 • Budzimy ogród
Budzimy ogród
 • Pierwsze siewki
Pierwsze siewki
 • Grzadki
Grzadki
 • Odnawianie stołu 
Odnawianie stołu
 • Odnawianie kuchni błotnej
Odnawianie kuchni błotnej
 • Wiosna ruszyła na grządkach
Wiosna ruszyła na grządkach
 • wejście do części uprawnej
wejście do części uprawnej
 • Nasz dąb Dobrodziej 
Nasz dąb Dobrodziej
 • W luty 2022r stał się pomnikiem przyrody
W luty 2022r stał się pomnikiem przyrody
 • Tablica przy dębie
Tablica przy dębie
 • W maju urzędują murarki
W maju urzędują murarki
 • Niezapominajki
Niezapominajki
 • Grządki
Grządki
 • Pierwsze rzodkiewki
Pierwsze rzodkiewki
 • Sałaty
Sałaty
 • Sałaty
Sałaty
 • Wyłażą szparagi
Wyłażą szparagi
 • Sałaty
Sałaty
 • Zielono w ogrodzie 
Zielono w ogrodzie
 • Zielono w ogrodzie 
Zielono w ogrodzie
 • Są i kwiaty
Są i kwiaty
 • Sałata rzymska
Sałata rzymska
 • Grządki
Grządki
 • Wizyta zagranicznych ogrodników
Wizyta zagranicznych ogrodników
 • Szparagi
Szparagi
 • Eskplozja sałaty rzymskiej i pak choi
Eskplozja sałaty rzymskiej i pak choi
 • Pak choi
Pak choi
 • Rzodkiewka marchewkowa
Rzodkiewka marchewkowa
 • Koszyk ze zbiorami
Koszyk ze zbiorami
 • Grządki
Grządki
 • Sałata
Sałata
 • Grządka ogórkowa
Grządka ogórkowa
 • Zielenina
Zielenina
 • Róże
Róże
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Kwiatowa rabata
Kwiatowa rabata
 • Anakonda z ziołami
Anakonda z ziołami
 • Górka dyniowa
Górka dyniowa
 • W czerwcu ruszyły ogórki
W czerwcu ruszyły ogórki
 • Wiadro ziemniaków
Wiadro ziemniaków
 • Buraki
Buraki
 • Kapusta
Kapusta
 • Koper rzymski
Koper rzymski
 • Groszek cukrowy
Groszek cukrowy
 • Ziemniaki w worku
Ziemniaki w worku
 • Grządka z czarną rzepą
Grządka z czarną rzepą
 • Patisony
Patisony
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Zielenina
Zielenina
 • Patison jasny
Patison jasny
 • Patison zielony
Patison zielony
 • Kolejny koszyk
Kolejny koszyk
 • Lipcowe ogórki
Lipcowe ogórki
 • Ogórki
Ogórki
 • Koper rzymski
Koper rzymski
 • Kalarepa
Kalarepa
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Świat owadów 
Świat owadów
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Patison
Patison
 • Zielona fasola
Zielona fasola
 • Słoneczniki
Słoneczniki
 • Sielski ogród
Sielski ogród
 • Melon
Melon
 • Trukwa
Trukwa
 • Koszyk rozmaitości
Koszyk rozmaitości
 • Dynia muskat
Dynia muskat
 • Grzadka dyniowa
Grzadka dyniowa
 • Kapusta
Kapusta
 • Fasola
Fasola
 • Papryki
Papryki
 • Pomidory
Pomidory
 • Pomidory
Pomidory
 • Dynia niebieska
Dynia niebieska
 • Fasola Blumhilde
Fasola Blumhilde
 • Koszyk fasoli
Koszyk fasoli
 • Bogactwo gatunków fasoli 
Bogactwo gatunków fasoli
 • Bogactwo gatunków fasoli 
Bogactwo gatunków fasoli
 • Bogactwo gatunków fasoli 
Bogactwo gatunków fasoli
 • Schyłek sierpnia
Schyłek sierpnia
 • Schyłek sierpnia
Schyłek sierpnia
 • Schyłek sierpnia
Schyłek sierpnia
 • Schyłek sierpnia
Schyłek sierpnia
 • winogrona
winogrona
 • Pomidory
Pomidory
 • Pomidory
Pomidory
 • Pomidory
Pomidory
 • Wrześniowe fasole
Wrześniowe fasole
 • Fasola Jaś
Fasola Jaś
 • Papryka
Papryka
 • Papryka
Papryka
 • Papryka
Papryka
 • Papryka
Papryka
 • Kolorowa marchewka
Kolorowa marchewka
 • Papryka
Papryka
 • Warzywny raj
Warzywny raj
 • I znowu zbieramy
I znowu zbieramy
 • Koniec września
Koniec września
 • Dalej pięknie ogród wygląda
Dalej pięknie ogród wygląda
 • Kalarepa
Kalarepa
 • Jest niezwykła - wersja XXL 
Jest niezwykła - wersja XXL
 • A w środku doskonała!
A w środku doskonała!
 • Są i melony
Są i melony
 • Jesienne wysiewy juz wschodzą
Jesienne wysiewy juz wschodzą
 • Papryka
Papryka
 • Rzodkiewka
Rzodkiewka
 • Papryka
Papryka
 • Papryka
Papryka
 • Październik
Październik
 • Październik
Październik
 • Warsztaty dla przedszkolaków
Warsztaty dla przedszkolaków
 • Październikowe zbiory papryki
Październikowe zbiory papryki
 • Czarna rzepa
Czarna rzepa
 • Fioletowy kalafior
Fioletowy kalafior
 • Ostatnie zbiory dyń
Ostatnie zbiory dyń
 • W listopadzie dostajemy ławki z W listopadzie dostajemy ławki z "inicjatywy lokalnej"
 • Jak i sprzęt edukacyjny dla dzieci
Jak i sprzęt edukacyjny dla dzieci
 • A także drzewa - graby
A także drzewa - graby
 • oraz rośliny na rabaty
oraz rośliny na rabaty
 • Listopad w ogrodzie
Listopad w ogrodzie
 • Wnętrze szklarni
Wnętrze szklarni
 • Zimowe wysiewy
Zimowe wysiewy
 • W grudniu w szkalrni jest i gąsienica
W grudniu w szkalrni jest i gąsienica
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Ptaki też coś od nas mają
Ptaki też coś od nas mają
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie
 • Zima w ogrodzie
Zima w ogrodzie

 Rok 2021

 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
 • Luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie
 • Wiosenne przebudzenie
Wiosenne przebudzenie
 • Kwietniowe sałaty
Kwietniowe sałaty
 • Wiosna
Wiosna
 • Wiosna
Wiosna
 • Wiosna
Wiosna
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Sałaty coraz większe
Sałaty coraz większe
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Maj z kwiatami
Maj z kwiatami
 • Karczoch
Karczoch
 • Karczoch
Karczoch
 • Kolejne sadzonki gotowe do wysadzenia
Kolejne sadzonki gotowe do wysadzenia
 • Pierwsze rzodkiewki
Pierwsze rzodkiewki
 • Sałaty 
Sałaty
 • Sałaty 
Sałaty
 • Pojemnik z wodą
Pojemnik z wodą
 • Rzodkiewki
Rzodkiewki
 • Karczoch
Karczoch
 • Karczoch
Karczoch
 • Czerwcowe grządki
Czerwcowe grządki
 • Czerwcowe grządki
Czerwcowe grządki
 • Truskawki
Truskawki
 • Coraz więkse sałaty
Coraz więkse sałaty
 • Sałaty
Sałaty
 • Karczoch 
Karczoch
 • Karczoch 
Karczoch
 • Karczoch 
Karczoch
 • Sadzonki
Sadzonki
 • Ogród
Ogród
 • Bób
Bób
 • Grządki
Grządki
 • Owady
Owady
 • Cebulka
Cebulka
 • Owady
Owady
 • Ziemniaki w workach
Ziemniaki w workach
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Zapylacze
Zapylacze
 • Czerwcowe plony
Czerwcowe plony
 • Cukinie i patisony
Cukinie i patisony
 • Coraz bujniejszy ogród
Coraz bujniejszy ogród
 • Bób
Bób
 • Bób
Bób
 • Kolejne grządki
Kolejne grządki
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Porzeczki
Porzeczki
 • Ogrodowe róże
Ogrodowe róże
 • Groszek
Groszek
 • Groszek
Groszek
 • Czarna papryka
Czarna papryka
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kard
Kard
 • Sałaty
Sałaty
 • Cebulka
Cebulka
 • Grządki warzywne
Grządki warzywne
 • Idą ogórki
Idą ogórki
 • Zieleń dookoła
Zieleń dookoła
 • Kwiat dyni
Kwiat dyni
 • Pagórek z dyniami
Pagórek z dyniami
 • Ważka
Ważka
 • Sałaty 
Sałaty
 • Kalarepy
Kalarepy
 • Dynie
Dynie
 • Patison
Patison
 • Ogórek
Ogórek
 • Pomidory
Pomidory
 • Rozrastają się dynie
Rozrastają się dynie
 • W lipcu ogórki coraz większe
W lipcu ogórki coraz większe
 • Patison
Patison
 • Czarna papryka
Czarna papryka
 • Pierwsze marchewki
Pierwsze marchewki
 • Letnie zbiory
Letnie zbiory
 • Dynie na pagórku
Dynie na pagórku
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Fantastyczne marchewki
Fantastyczne marchewki
 • Okra
Okra
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Dynia
Dynia
 • Pszczoła w kwiecie kardu
Pszczoła w kwiecie kardu
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Kard
Kard
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Sierpniowy ogród
Sierpniowy ogród
 • Rozkwiecone rabaty
Rozkwiecone rabaty
 • Cukinie
Cukinie
 • Urodzinowy tort ogrodowy
Urodzinowy tort ogrodowy
 • Wrześniowe wyrywanie dyni
Wrześniowe wyrywanie dyni
 • Cukinie
Cukinie
 • Buraki liściowe
Buraki liściowe
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Ostr papryczki
Ostr papryczki
 • Dynia
Dynia
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Wrześniowe grządki
Wrześniowe grządki
 • Papryczki
Papryczki
 • Rzodkiewki 
Rzodkiewki
 • Kalafior
Kalafior
 • Jesienne sałaty
Jesienne sałaty
 • Buraki luściowe
Buraki luściowe
 • Kard w październiku
Kard w październiku
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Jesienne grządki
Jesienne grządki
 • Zbiory papryk
Zbiory papryk
 • Dynie
Dynie
 • Dynie
Dynie
 • Konik polny
Konik polny
 • Skorzonera
Skorzonera
 • Koszyk plonów
Koszyk plonów
 • Listopadowe grządki
Listopadowe grządki
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Grudzień w ogrodzie
Grudzień w ogrodzie
 • Zimowa brukselka
Zimowa brukselka
 • Zimowa brukselka
Zimowa brukselka
 • Sałata baby leaf
Sałata baby leaf

Rok 2020

 • Marcowe początki
Marcowe początki
 • Zaczęła się pandemia...
Zaczęła się pandemia...
 • Dopiero w kwietniu zaczynamy działać na większą skalę
Dopiero w kwietniu zaczynamy działać na większą skalę
 • Zieleni się
Zieleni się
 • A drzewa kwitną z cudownym zapachem
A drzewa kwitną z cudownym zapachem
 • Do domków na drzewach wracają ptaki
Do domków na drzewach wracają ptaki
 • Nasz domek narzędziowy
Nasz domek narzędziowy
 • Porządki na zapleczu domku
Porządki na zapleczu domku
 • Wiosenne kwiaty
Wiosenne kwiaty
 • Coraz bardziej zielono
Coraz bardziej zielono
 • i kwitnąco
i kwitnąco
 • Niestety murarki się nie obudziły
Niestety murarki się nie obudziły
 • Pojawiły się amerykańskie biedronki
Pojawiły się amerykańskie biedronki
 • Płotek na dynie
Płotek na dynie
 • Kwieci się skalniak
Kwieci się skalniak
 • Są i konwalie
Są i konwalie
 • W maju wychodzą pierwsze rośliny
W maju wychodzą pierwsze rośliny
 • Także w maju sadzimy nasze sadzonki
Także w maju sadzimy nasze sadzonki
 • Grządka pomidorowa
Grządka pomidorowa
 • Coraz większe rośliny na grządkach
Coraz większe rośliny na grządkach
 • Kalarepy i jarmuż coraz większe
Kalarepy i jarmuż coraz większe
 • Grządki
Grządki
 • Kalarepa
Kalarepa
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Pomidory
Pomidory
 • I ślimaki w natarciu
I ślimaki w natarciu
 • Macierzankowa rabatka
Macierzankowa rabatka
 • A tu rabatka lawendowa
A tu rabatka lawendowa
 • W licpu pojawia się ścieżka sensoryczna
W licpu pojawia się ścieżka sensoryczna
 • Lawenda 
Lawenda
 • W lipcu buduje się płotek
W lipcu buduje się płotek
 • I w końcu rusza stawianie szklarni 
I w końcu rusza stawianie szklarni
 • Ogród o zachodzie
Ogród o zachodzie
 • Po deszczu wychodzi tęcza
Po deszczu wychodzi tęcza
 • Owady kochają lawendę
Owady kochają lawendę
 • Odnowiona kuchnia błotna
Odnowiona kuchnia błotna
 • Wejście do ogrodu
Wejście do ogrodu
 • Oficjalne otwarcie ścieżki
Oficjalne otwarcie ścieżki
 • Donice do kwiatów
Donice do kwiatów
 • Otwarcie biblioteczki (z króliczej klatki)
Otwarcie biblioteczki (z króliczej klatki)
 • Coraz piękniej w ogrodzie
Coraz piękniej w ogrodzie
 • No i znowu pojawiają się owady
No i znowu pojawiają się owady
 • Dzieci kochają ogród
Dzieci kochają ogród
 • Ogród
Ogród
 • Część rolnicza
Część rolnicza
 • Kompostownik
Kompostownik
 • Wiklina
Wiklina
 • Fasola
Fasola
 • Rabatki kwiatów
Rabatki kwiatów
 • Grządka ziół
Grządka ziół
 • Lipcowe grządki
Lipcowe grządki
 • Dzieci też pomagają
Dzieci też pomagają
 • Poziomki
Poziomki
 • Lawenda
Lawenda
 • Maki
Maki
 • Rabaty kwiatowe
Rabaty kwiatowe
 • Lawenda
Lawenda
 • Wiklina
Wiklina
 • Pod dębem
Pod dębem
 • Między grządkami
Między grządkami
 • Jarmuż
Jarmuż
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Papryki
Papryki
 • Pomidory
Pomidory
 • Groszek
Groszek
 • Czytanie bajek
Czytanie bajek
 • Grządki
Grządki
 • Grządki 
Grządki
 • Fasola
Fasola
 • Jarmuż i buraki
Jarmuż i buraki
 • Domek
Domek
 • Ogród
Ogród
 • Ogród
Ogród
 • Grządka ziołowa
Grządka ziołowa
 • Papryka
Papryka
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Kwiaty
Kwiaty
 • Bakłażany
Bakłażany
 • zbiory
zbiory
 • Dynia makaronowa
Dynia makaronowa
 • Papryczki
Papryczki
 • Ostra papryka
Ostra papryka
 • Patison
Patison
 • Domek 
Domek
 • Cukinie
Cukinie
 • Bakłażany
Bakłażany
 • Wrzesień w ogrodzie
Wrzesień w ogrodzie
 • Kwiaty jesienią
Kwiaty jesienią
 • Kwiaty jesienią
Kwiaty jesienią
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Październikowe plony 
Październikowe plony
 • Melon ze szklarni
Melon ze szklarni
 • Październikowe grządki
Październikowe grządki
 • Październikowe grządki
Październikowe grządki
 • Przyszła grzadka chwilowo wykorzystana jako Przyszła grzadka chwilowo wykorzystana jako "baza"
 • Podlewanie w szklarni
Podlewanie w szklarni
 • Trcohę popracować trzeba
Trcohę popracować trzeba
 • Posadzić i podlać...
Posadzić i podlać...
 • ... i czekamy jak wyrośnie
... i czekamy jak wyrośnie
 • Listopadowe grządki 
Listopadowe grządki
 • Listopadowe grządki 
Listopadowe grządki
 • Wspieramy sprzedawców chryzantem 
Wspieramy sprzedawców chryzantem
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Sałaty późno jesienne 
Sałaty późno jesienne
 • Pod koniec listopada
Pod koniec listopada
 • Pod koniec listopada
Pod koniec listopada
 • 29 listopada spadł śnieg
29 listopada spadł śnieg
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Ogród w śniegu
Ogród w śniegu
 • Szadź w końcówce grudnia
Szadź w końcówce grudnia
 • Grządka ziołowa
Grządka ziołowa
 • Szadź w ogrodzie
Szadź w ogrodzie
 • Róża
Róża
 • Róża
Róża
 • Kończymy rok...Kończymy rok...

Rok 2019

 • W lutym ogród powoli się budzi
W lutym ogród powoli się budzi
 • Ławeczki i huśtawka
Ławeczki i huśtawka
 • Jeszcze niczego tu nie ma
Jeszcze niczego tu nie ma
 • W marcu się zieleni
W marcu się zieleni
 • Pierwsze liście
Pierwsze liście
 • Marcowy rabarbar
Marcowy rabarbar
 • Murarki - przyjazne pszczoły
Murarki - przyjazne pszczoły
 • Na początek iosny zaczynamy porządki
Na początek iosny zaczynamy porządki
 • Są budki dla ptaków
Są budki dla ptaków
 • I leżaki
I leżaki
 • w kwietniu zaczyna się kwiecić :)
w kwietniu zaczyna się kwiecić :)
 • I żaby wylazy
I żaby wylazy
 • Jest ich tu na wiosnę sporo
Jest ich tu na wiosnę sporo
 • Kwiaty wiosenne
Kwiaty wiosenne
 • w kwietniu powstaje skalniak
w kwietniu powstaje skalniak
 • W maju kopiemy doy pod grządki
W maju kopiemy doy pod grządki
 • O nie! Odwiedzają nas dziki...
O nie! Odwiedzają nas dziki...
 • Po ulewnych deszczach doły zmieniają sie w wylęgarnię komarów
Po ulewnych deszczach doły zmieniają sie w wylęgarnię komarów
 • Ale zasypujemy ile się da
Ale zasypujemy ile się da
 • Wszystko wygląda coraz lepiej
Wszystko wygląda coraz lepiej
 • W czerwcu mamy pierwsze pomidory
W czerwcu mamy pierwsze pomidory
 • i kalarepy i dynie
i kalarepy i dynie
 • Sadzimy późno przez ulewy
Sadzimy późno przez ulewy
 • W sierpniu zbieramy nagrywamy program dla radia
W sierpniu zbieramy nagrywamy program dla radia
 • Dynie
Dynie
 • Pomidory
Pomidory
 • Patiosny
Patiosny
 • Grządka słoneczników
Grządka słoneczników
 • Grządka
Grządka
 • Słoneczniki
Słoneczniki
 • Radio:)
Radio:)
 • Piknikujemy
Piknikujemy
 • Kolejne dynie
Kolejne dynie
 • Pigwa
Pigwa
 • Cukinie
Cukinie
 • Kolorowe kwiaty
Kolorowe kwiaty
 • Wrześniowe grządki
Wrześniowe grządki
 • Pjawiają się nowe rabatki 
Pjawiają się nowe rabatki
 • W listopadzie powstaje ogrodzenie
W listopadzie powstaje ogrodzenie
 • Koniec z dzikami!
Koniec z dzikami!
 • Będzie bezpieczniej
Będzie bezpieczniej
 • Tu powstaje wejście
Tu powstaje wejście
 • Tablica się rozrosła
Tablica się rozrosła
 • I buduje się podest na baniak do wodyI buduje się podest na baniak do wody

Rok 2018

 • Tu będzie ogród...
Tu będzie ogród...
 • Trzciny...
Trzciny...
 • Więcej trzcin...
Więcej trzcin...
 • Śmieci
Śmieci
 • Tworzymy grządki
Tworzymy grządki
 • Sadzimy
Sadzimy
 • Wykopana studnia
Wykopana studnia
 • Warzywa w rozkwicie
Warzywa w rozkwicie
 • Grządki podwyższane
Grządki podwyższane
 • Mamy napis
Mamy napis
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Lipcowe plony
Lipcowe plony
 • Mamy ogórki
Mamy ogórki
 • Są i pomidory
Są i pomidory
 • Słonecznik :)
Słonecznik :)
 • Sierpień na grządkach
Sierpień na grządkach
 • Pod dębem
Pod dębem
 • Dynie hokkaido
Dynie hokkaido
 • Grządki
Grządki
 • Dynie
Dynie
 • Dynie
Dynie
 • Buduje się kuchnia błotna
Buduje się kuchnia błotna
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Piknik
Piknik
 • Grządki we wrześniu
Grządki we wrześniu
 • Owady też tu mamy
Owady też tu mamy
 • Październik - ogród wyrównany
Październik - ogród wyrównany
 • Porządki w ogrodzie na zimę
Porządki w ogrodzie na zimę
 • Rośnie trawa
Rośnie trawa
 • W połowie listopada :)
W połowie listopada :)
 • Kończymy sezon...Kończymy sezon...