Przepisy kulinarne - dania główne
Bigos
Składniki:
- Kapusta kiszona
- Kapusta świeża
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
- Różne rodzaje mięsa
- Grzyby
- Cebula
- Kilka suszonych śliwek
- Trochę przecieru i keczupu
- Sól i pieprz według uznania
Przygotowanie:
Kapusty gotujemy z liściem laurowym i zielem angielskim. Mięsa podsmażamy i dodajemy do gotującej się kapusty. Smażymy cebulę i dodajemy do bigosu wraz z namoczonymi grzybami. Na koniec kilka suszonych śliwek i przecier pomidorowy z keczupem.
Potrawka z kuskusem
Składniki:
- Kuskus
- Cienkie parówki
- Pak choi
- Cebula
- Papryka sycylijska
- pomidorki
- Olej
Przygotowanie:
Kuskus przygotowujemy wg przepisu. Parówki tniemy na plasterki i dusimy z cebulą, pak choi, papryką. Na koniec dodajemy pomidorki i mieszamy z kuskusem.
Frytki z brukwi
Składniki:
- Brukiew
- Oliwa z oliwek
- Wędzona papryka
Przygotowanie:
Brukiew pokroić na paski. Wrzucić do miski i skropić oliwą oraz dodać wędzonej papryki. Wszystko wymieszać i przełożyć na papier do pieczenia. Piec w piekarniku do zarumienienia.
Klopsiki z warzywami
Składniki:
- Mielone
- Jajko
- Bułka tarta
- Cebula
- Pomidory
- Zielenina (jaką mamy, tu rukola)
Przygotowanie:
Mielone mieszamy z jajkiem pokrojonymi pomidorami, zieleniną, dodajemy cebuli tartej, soli, pieprzu i robimy kulki obtaczając z bułce tartej. Podajemy np. z makaronem i fasolą szparagową.
Pieczony kalafior
Składniki:
- Kalafior
- Jogurt
- Przyprawa harissa
- Sok z granatu
- Arabska przyprawa
Przygotowanie:
Kalafior najpierw trochę podgotować. Wymieszać jogurt z harissą i dokładnie obtoczyć cały kalafior, na to polać sok z granatu i posypać arabską przyprawą. Czas pieczenia około 60-75 minut. Podawać np. z bulgurem.
Czarny makaron z łosiem
Składniki:
- Makaron z alg
- Łosoś
- Kalafior
- Cebula
- Zielona cebulka
Przygotowanie:
Makaron ugotować. Podsmażyć kalafior, cebulę i łososia, dodać następnie makaron i wymieszać posypując zieloną cebulką.
Śląska rolada
Składniki:
- Wołowina – kilka plastrów
- kiszone ogórki
- cebula
- boczek wędzony
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- musztarda
Przygotowanie:
Mięso:
Rolada po śląsku powinna być zrobiona z mięsa wieprzowego lub wołowego. Należy je rozbić tłuczkiem na kotlety. Następnie przyprawić solą i pieprzem z obu stron i posmarować cienko z jednej strony ulubioną musztardą (na tej, gdzie będzie nałożony farsz).
Farsz:
Rolada śląska wołowa powinna zawierać składniki pokrojone w cienkie paski: kiełbasę, boczek wędzony, ogórki, a cebulę w drobną kostkę i tak przygotowane trzeba nałożyć na poszczególne kawałki mięsa. Rolady zwijamy ciasno w rulon, by farsz po bokach nam nie wypadał i jednocześnie owijamy je dokładnie białymi nićmi wędliniarskimi lub stosujemy szpikulec.
Rolada śląska - pieczenie:
Na patelni należy rozgrzać tłuszcz i do tego włożyć przygotowane rolady śląskie. Następnie wszystko trzeba podsmażyć z dwóch stron. Potem rolada śląska powinna być pieczona na wolnym ogniu pod przykryciem, aż do miękkości, od czasu do czasu podlewając wodą, by się nie spaliły. Po upieczeniu, wyjmujemy rolady śląskie i gdy ostygną ściągamy z nich dokładnie nitki lub szpikulec.
Rolada śląska - sos:
Sos do rolad śląskich robimy z wywaru własnego. Powstały wywar zagęszczamy zawiesiną z mąki pszennej i wody, a następnie dodajemy kwaśną śmietanę, wcześniej ją hartując. Sos do rolad śląskich przecedzamy przez sitko i doprawiamy do smaku. Rolada śląska powinna być podawana z kluskami śląskimi i czerwoną (modrą) kapustą.
Paella z kurczakiem i chorizo
Składniki:
- 1 litr bulionu drobiowego lub warzywnego
- 100 g kiełbaski chorizo
- 400 g filetów z kurczaka
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oliwy
- 1 czerwona papryka
- 1 świeża kukurydza (lub mała puszka ok. 170g, odsączona)
- 1 duży pomidor
- 1/2 szklanki białego wina
- 4 łyżki sosu pomidorowego (passaty) lub 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1/2 łyżeczki mielonej papryki słodkiej (lub wędzonej)
- 1/3 łyżeczki mielonej papryki ostrej (lub pieprzu cayenne)
- 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
- 300 g ryżu do paelli lub ryżu arborio (jak do risotto)
Wykonanie:
Bulion zagotować razem z szafranem. Chorizo pokroić w 0,8 cm kostkę. Filety oczyścić z kostek i włókien, pokroić w 1,5 cm kostkę. Paprykę pokroić w 1,5 cm kostkę, ziarna kukurydzy odciąć od kolby. Czosnek zetrzeć na drobnej tarce. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę (odrzucić nadmiar soku i nasiona z komór).
Rozgrzać 2 łyżki oliwy na dużej patelni o średnicy min. 26 cm. Dodać chorizo i chwilę je obsmażyć aż wytopi się tłuszcz. Dodać kurczaka i obsmażyć go dokładnie z każdej strony (około 3 minuty). W połowie obsmażania dodać czosnek.
Dodać łyżkę oliwy, paprykę i kukurydzę i podsmażyć ok. 2 minuty. Dodać pomidora i smażyć dalej przez około 3 minuty, co chwilę mieszając.
Wlać wino, wymieszać i gotować przez około 4 minuty na większym ogniu aż wino odparuje. Dodać sos pomidorowy i przyprawy (paprykę i kurkumę), wymieszać. Po chwili wsypać ryż i podsmażyć przez kolejne 2 minuty.
Wlać przecedzony gorący bulion, wymieszać i zagotować. Gotować bez mieszania przez 12 minut, następnie zmniejszyć ogień do minimum, przykryć szczelnie patelnię folią aluminiową i gotować kolejne 6 minut (przykrytą paelle można też na ten czas włożyć do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika). Odstawić z ognia i trzymać pod przykryciem jeszcze przez 2 minuty.
Zdjąć folię, można polać oliwą z natką pietruszki i czosnkiem
Risotto z botwinką i kurczakiem
Składniki:
- 1 pęczek botwinki
- 1/2 cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1 pojedynczy filet z kurczaka
- 1/2 szklanki ryżu do risotto (arborio)
- 1/4 szklanki białego wina (opcjonalnie)
- ok. 600 ml bulionu drobiowego
- 1/3 szklanki sera startego dojrzewającego typu parmezanu lub 50 g sera z niebieską pleśnią typu gorgonzola
- oraz: masło, oliwa extra vergine
Wykonanie:
Botwinkę dokładnie umyć: odciąć buraczki i obrać je, następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Łodyżki i liście po opłukaniu posiekać.
Na szerokiej i głębszej patelni, na 1 łyżce oliwy zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz starty na tarce czosnek. Przesunąć je na bok, a w wolne miejsce włożyć 1 łyżkę masła oraz pokrojonego w kosteczkę kurczaka, doprawić go solą oraz pieprzem i obsmażać przez około 3 minuty co chwilę mieszając.
Dodać ryż i dokładnie go obsmażyć. Wlać wino (opcjonalnie) i gotować przez kilkanaście sekund aż odparuje.
Wlewać po około pół szklanki gorącego bulionu i gotować ryż bez przykrycia aż wchłonie większość płynu. Wówczas wlać kolejną porcję bulionu i gotować jak poprzednio, dość często mieszając. Czynność powtarzać aż ryż będzie ugotowany al dente, w sumie ok. 17 minut, ale w międzyczasie dodać botwinkę (starte buraczki dodać mniej więcej w połowie gotowania, a łodyżki i liście razem z ostatnią porcją bulionu).
Gotowe risotto odstawić z ognia, dodać parmezan lub gorgonzolę oraz 2 łyżki masła, wymieszać.
Curry z dynią
Składniki:
- Nieduża dynia
- 1 puszka ciecierzycy wraz z płynem
- 400 ml mleka kokosowego
- kilka ziemniaków
- 1 cebula
- około 120 g listków szpinaku
- 2 łyżki żółtego curry
- 1 łyżka soli (mniej lub więcej do smaku)
- 3 łyżki oleju
Wykonanie:
Dynię obieram i kroję w równą kostkę. Część dyni gotuję. Cebule obieram i szatkuję w talarki, kostkę lub piórka.
Ziemniaki obieram i kroję w kostkę. W żeliwnym garnku smażę cebulę na złoto. Gdy jest gotowa wrzucam curry, przesmażam, dolewam mleko kokosowe i wkładam dynię oraz ziemniaki. Ugotowaną dynię mielę w blenderze i dodaję do garnka. Dolewam płynu z puszki z ciecierzycy – ma właściwości zagęszczające. Przykrywam i duszę średnio 15 minut. Czas jednak dostosuj do miękkości dyni, pod koniec dodaję ciecierzycę na tak długo aby się podgrzała i listki szpinaku.
Gdy curry z dynią, ciecierzycą i szpinakiem jest gotowe nakładam je na talerze w towarzystwie ugotowanego ryżu basmati.
Nasi goreng
Składniki:
- kurczak 200 g
- olejdo smażenia
- korzeń imbiru
- 2 ząbki czosnku
- ½ cebuli
- boczniaki
- 1 pak choi
- ugotowany ryż 100 g
Sos:
- 1½ łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki ketjap manis
- 1 łyżka sambal oelek
Do podania:
- 1 jajko
- Dymka według uznania
Wykonanie:
Pokrojonego kurczaka smażymy na oleju. Zdejmujemy z patelni i odkładamy na bok. Na patelnię, na której smażyliśmy tofu lub kurczaka, wrzucamy poszatkowane chili, posiekany imbir, Pokrojony czosnek i połowę cebuli. Smażymy do momentu, aż przyprawy uwolnią aromat, a cebula się zeszkli. Dorzucamy pokrojone boczniaki i pak choi. Na patelnię z grzybami wrzucamy ostudzony ryż (jeśli dodamy jeszcze ciepły, to bardziej nasiąknie tłuszczem). Chwilę smażymy. W tym czasie wszystkie składniki sosu mieszamy w miseczce i zalewamy nim zawartość patelni. Mieszamy do momentu, aż sos oblepi równomiernie wszystkie składniki. Na koniec dodajemy kurczaka. Podsmażamy jeszcze przez chwilę. Smażymy jajko sadzone i kładziemy je na wierzchu dania. Gotowe nasi goreng posypujemy posiekaną dymką.
Sajgonki
Składniki:
- 500g mięsa mielonego
- 2 marchewki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- kapusta pekińska
- makaron ryżowy
- sól
- pieprz
- 2łyżki sos sojowy
- Sos słodki chili
- papier ryżowy
- olej do smażenia
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka octu
- grzyby mun
Wykonanie:
Marchewkę obieramy, kroimy w słupki i gotujemy do miękkości. Cebulkę i czosnek drobno siekamy, podsmażamy na oleju. Najlepiej na dużej patelni, woku. Po chwili dodajemy mięso mielone. Doprawiamy i podsmażamy. Dodajemy ugotowana marchewkę. Grzyby mum przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu, makaron ryżowy tak samo. Dodajemy makaron. Oraz posiekane w słupki grzyby mum i posiekane 4 liście kapusty pekińskiej. Doprawiamy teraz sosem sojowym, podsmażamy wszystko by się przegryzło. Odstawiamy żeby trochę ostygło. W tym czasie możemy przygotować surówkę. Kapustę drobno szatkujemy, dodajemy ocet, cukier i zalewamy sosem słodkim chilli, ilość ciężko określić to zależy jak ostre ktoś lubi i jak duża jest kapusta. W każdym razie na początek lepiej nie za dużo, bo jak postoi to kapusta zmięknie i mocno nasiąknie sosem. Jeżeli będzie za mało można zawsze dolać.
Przygotowujemy papier ryżowy. Moczmy płatki i zawijamy farsz, jak krokiety. Ja zawijam w dwa płatki wtedy są bardziej chrupiące i lepsze. Sajgonki kładziemy na rozgrzany olej i obsmażamy z dwóch stron. Można to robić też wrzucając na głęboki olej, ale tak jest mniej tłusto. Podajemy z sosem słodkim chilli i surówką z kapusty.
Sushi
Składniki:
- 500 g ryżu do sushi
- 7 łyżek octu ryżowego
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 l wody mineralnej niegazowanej
- 6 listków nori
- 400 g tuńczyka
- 1 ogórek
- 1 mango
- 1 awokado
- 50 g serka śmietankowego
- wasabi
- 3 łyżeczka jasnego sezamu
- 2 łyżeczka czarnuszki
- marynowany imbir
Wykonanie:
Przygotowanie ryżu
Ryż do sushi ugotować według instrukcji na opakowaniu. Ważne jest aby przed ugotowaniem kilkakrotnie wypłukać ryż z nadmiaru skrobi. Do gotowania najlepiej użyć wodę mineralną. W osobnym naczyniu połączyć ocet ryżowy, cukier i sól, następnie uzyskany sos dodać do ciepłego ugotowanego ryżu i dokładnie wymieszać. Całość przykryć folią spożywczą i wystudzić.
Maki z łososiem
Maki z wędzonym łososiem, awokado, mango i ogórkiem. Na macie ułożyć listek nori, następnie zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi równo rozłożyć ryż do sushi pozostawiając na końcu około 2 cm wolnej przestrzeni co ułatwi sklejenie brzegów rolki. Krótszy bok z jednej strony posmarować serkiem śmietankowym i delikatnie równolegle wasabi. Na serek wyłożyć pokrojonego w paski grubości 1 cm wędzonego łososia, mango oraz paski zielonego ogórka i awokado. Całość zwinąć za pomocą bambusowej maty tak aby utworzyć wałek. Kroić co 3-4 cm.
Urumaki z czarnuszką
Na macie ułożyć listek nori, następnie zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi równo rozłożyć ryż do sushi pozostawiając na końcu około 2 cm wolnej przestrzeni co ułatwi sklejenie brzegów rolki. Przykryć całość z góry folią spożywczą i odwrócić tak aby ryż dotykał maty bambusowej. Krótszy bok listka nori z jednej strony posmarować serkiem śmietankowym i delikatnie, równolegle wasabi. Na serek wyłożyć pokrojonego w paski grubości 1 cm wędzonego łososia, mango i paski zielonego ogórka. Całość zwinąć za pomocą bambusowej maty tak aby utworzyć wałek. Na kolejnym kawałku foli rozsypać czarnuszkę, ułożyć na niej wałek urumaki i równomiernie w niej obtoczyć. Kroić co 3-4 cm.
Nigiri z łososiem
Z ryżu uformować namoczonymi w wodzie dłońmi wałek długości około 4 cm i wysokości około 1,5 cm. Każdy kawałek z góry posmarować serkiem i wyłożyć na niego cienko pokrojonego łososia tak aby przykrył ryż z góry.
Kuskus z burakami
Składniki:
- 1 paczka kuskusu
- 3-4 buraki
- Garść zielonej fasoli
- Kilka korniszonach ogórków
- Słoik marynowanych pieczarek
Wykonanie:
Ugotować osobno kuskus oraz buraki i fasolkę. Po ugotowaniu ostudzić. Buraki i fasolę pokroić dodać korniszone ogórki i marynowane pieczarki. Wymieszać z kuskusem.
Potrawka z kurczaka w kurkumie z fasolą edamame
Składniki:
- 300g kurczaka
- Garść fasoli edamame
- Kilka szparagów
- 1 cebula
- Garść rukoli
- Ryż
- Sól, pieprz, kurkuma
Wykonanie:
Pokrojonego kurczaka podsmażamy z cebulą, doprawiamy, dodajemy szparagi i fasolę edamame. Na końcu tuż przed zdjęciem z kuchni rukolę. Podajemy z ryżem.
Caponata
Składniki:
- 2 bakłażany
- oliwa extra vergine
- 1/2 cebuli
- 2 łodyżki selera naciowego
- 2 łyżki czerwonego octu winnego
- 700 g świeżych pomidorów lub 1 puszka krojonych
- 1 łyżka cukru
- 1/2 łyżki kaparów
- 10 zielonych oliwek
- bazylia, sól i pieprz
Wykonanie:
Bakłażana pokroić na plastry grubości ok. 1,5 cm. Z dwóch stron posypać solą (w sumie ok. 1 łyżka soli). Odłożyć na około 20 - 30 minut, aż na powierzchni bakłażanów zbierze się woda.
W międzyczasie cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Selera umyć i pokroić na plasterki. Świeże pomidory sparzyć, obrać ze skórki, wykroić szypułki i usunąć nasiona. Miąższ pokroić w kosteczkę.
Plastry bakłażana wytrzeć ręcznikami i pokroić w kostkę. Rozgrzać dużą patelnię, wlać 3 łyżki oliwy i smażyć bakłażana przez około 10 minut, co chwilę mieszając, aż bakłażan zmięknie ale nie będzie się jeszcze rozpadał. Zdjąć z patelni i odłożyć na talerz.
Na tę samą patelnię wlać 2 łyżki oliwy, dodać cebulę i zeszklić na umiarkowanym ogniu przez ok. 7 minut. Dodać selera i smażyć przez ok. 5 minut aż zmięknie.
Wlać ocet i gotować przez ok. 2 minuty aż większość octu wyparuje. Dodać cukier, pomidory oraz świeżo zmielony pieprz (ok. 1 łyżeczki). Gotować przez ok. 10 minut pod przykryciem (jeśli używaliśmy pomidorów z puszki) lub bez przykrycia (jeśli daliśmy świeże pomidory).
Dodać odcedzone kapary i oliwki, wymieszać. Na koniec połączyć z bakłażanem. Sprawdzić doprawienie solą. Posypać bazylią. Podawać ciepłe lub ostudzone.
Pak Choi
-
Składniki:
- Pak choi 2 szt
- Czosnek 2 ząbki
- Sezam 1-2 łyżki
- Sos sojowy 1 łyżka
- Olej 3 łyżki (najlepiej sezamowy)
Wykonanie:
Na suchej rozgrzanej patelni prazyć na złoto sezam (trzeba uważać aby się nie spalił), kiedy się upraży zsypać do miseczki i odstawić. Czosnek pokroić na cieniutkie plasterki a kapustę pak choi na pół.
Na patelnię wlać olej i rozgrzać go na średnim ogniu, kiedy jest rozgrzany ułożyć pak choi i smażyć kilka minut, następnie odwrócić na drugą stronę a na patelnie dodać plasterki czosnku. Po 3-4 minutach na patelnię wlać sos – sojowy, kapustę można jeszcze raz obrócić aby z każdej strony była pokryta sosem. Kapustę dusić jeszcze kilka i podawać posypaną uprażonym sezamem.
Tagiatelle z warzywami
Składniki:
- Makaron tagiatelle
- Kurczak
- Brokuł
- Czerwona papryka
- Liście młodego szpinaku
- Rukola
- Pieczarki
- Ulubione przyprawy
Wykonanie:
Tagiatelle ugotować. Kurczaka podsmażyć, dodać pieczarki, czerwoną paprykę, podgotwany brokuł. Na koniec liście szpinaku i rukoli oraz wymieszać z makaronem.
Paella
Składniki:
- 1 litr bulionu drobiowego lub warzywnego
- 100 g kiełbaski chorizo
- 400 g filetów z kurczaka
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oliwy
- 1 czerwona papryka
- 1 świeża kukurydza (lub mała puszka ok. 170g, odsączona)
- 1 duży pomidor
- 1/2 szklanki białego wina
- 4 łyżki sosu pomidorowego (passaty) lub 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1/2 łyżeczki mielonej papryki słodkiej (lub wędzonej)
- 1/3 łyżeczki mielonej papryki ostrej (lub pieprzu cayenne)
- 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
- 300g ryżu do paelli lub ryżu arborio (jak do risotto) lub ryżu do sushi
Przygotowanie:
Chorizo pokroić w 0,8 cm kostkę. Filety oczyścić z kostek i włókien, pokroić w 1,5 cm kostkę. Paprykę pokroić w 1,5 cm kostkę, ziarna kukurydzy odciąć od kolby. Czosnek zetrzeć na drobnej tarce. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę (odrzucić nadmiar soku i nasiona z komór).
Rozgrzać 2 łyżki oliwy na dużej patelni o średnicy min. 26 cm. Dodać chorizo i chwilę je obsmażyć aż wytopi się tłuszcz. Dodać kurczaka i obsmażyć go dokładnie z każdej strony (około 3 minuty). W połowie obsmażania dodać czosnek.
Dodać łyżkę oliwy, paprykę i kukurydzę i podsmażyć ok. 2 minuty. Dodać pomidora i smażyć dalej przez około 3 minuty, co chwilę mieszając.
Wlać wino, wymieszać i gotować przez około 4 minuty na większym ogniu aż wino odparuje. Dodać sos pomidorowy i przyprawy (paprykę i kurkumę), wymieszać. Po chwili wsypać ryż i podsmażyć przez kolejne 2 minuty.
Wlać przecedzony gorący bulion, wymieszać i zagotować. Gotować bez mieszania przez 12 minut, następnie zmniejszyć ogień do minimum, przykryć szczelnie patelnię folią aluminiową i gotować kolejne 6 minut (przykrytą paelle można też na ten czas włożyć do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika). Odstawić z ognia i trzymać pod przykryciem jeszcze przez 2 minuty. Zdjąć folię, można polać oliwą z natką pietruszki i czosnkiem
Curry z dyni wg Jamiego
Składniki:
- 1 dynia piżmowa (lub inna)
- Oliwa
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- Kawałek imbiru ok 4cm
- 1 łyżeczka ziaren kolendry
- 1 łyżeczka ziaren kozieradki
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 300 g pomidorów
- 2 plastry ananasa z puszki w zalewie
- 1 puszka mleka kokosowego 400g
- 1 puszka cieciorki 400g
- Można użyć również kurczaka
- Opcjonalnie zielona kolendra do posypania
Przygotowanie:
Pokrojoną w 2cm kostki dynię wykładamy na blachę polewamy oliwą i posypujemy solą i pieprzem. Pieczemy około godziny aż zmięknie i zacznie się karmelizować.
Kroimy grubo cebulę, czosnek i imbir, a następnie z ziarnami kolendry i kozieradki wrzucamy na patelnię i prażymy na dużym ogniu mieszając wszystko, aż wszystko mocno się przypiecze. Dodajemy pomidory i plastry ananasa (zachowując zalewę) i prażymy 10 minut, cały czas mieszając, aż składniki zmiękną albo się przypieką. Przekładamy zawartość do blendera, dolewamy mleko kokosowe i miksujemy na gładki sos. Smażymy kawałki kurczaka jeśli decydujemy się na wersję mięsną. Następnie wlewamy z powrotem sos na patelnię, dodajemy cieciorkę razem z zalewą. Gotujemy na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje. Dorzucamy upieczoną dynię. Rozrzedzamy curry wedle uznania zachowanym sokiem z ananasa i doprawiamy do smaku. Zostawiamy całość najlepiej na noc. Podajemy z ryżem basmati.
Biryani
Składniki:
- Pierś z kurczak, lub pałki, lub fragmenty udek
- 2 cebule
- 2 łyżki startego imbiru
- 2 łyżki przeciśniętego czosnku
- Garść suszonych śliwek
- 2-3 pomidory
- Sok z połowy cytryny
- Papryczka chili
- Przyprawa do biryani
- 2 szklanki ryżu biryani (tylko z indyjskiego sklepu, żaden market, nawet jeśli to podpisane że do biryani) – wystarczą w nadmiarze dla 2 osób
- 1 łyżka jogurtu
- Sól
- Zielone- np. pietruszka lub jak ktoś lubi to kolendra
Przygotowanie:
Kurczaka tniemy na spore kawałki, posypujemy 2 łyżkami przyprawy do biryani i dodajemy soku z cytryny, mieszamy i odstawiamy na 2-3 godziny do lodówki.
Ryż biryani przelewamy woda do czasu, aż woda stanie się klarowna. Następie ryż zostawiamy na 30 minut namoczony. Przygotowujemy garnek z wodą 1,5 miarki wody na 1 miarkę ryżu. Do wody dodajemy łyżkę oleju, 2 kardamony, 3 ziarnka goździków, pół łyżeczki kuminu, kawałek kory cynamonowej oraz sól. Zagotowujemy i wrzucamy ryż, pilnując aby się nie przegotował – gotujemy około 10 minut.
Czosnek przeciskamy przez praskę, imbir ścieramy. Cebulę kroimy w piórka i smażymy do zarumieniania po czym odkładamy. Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucamy
kawałki mięsa i smażymy na złoto. Po tym dodajemy starty imbir, czosnek i pokrojoną papryczkę chili, na końcu pomidory. Dusimy aż pomidory się rozpadną tworząc sos. Na koniec dodajemy jeszcze przyprawy do biryani oraz łyżkę jogurtu. Dusimy do pełnego zredukowania sosu.
Do garnka układamy gorące warstwy: 1/3 ryżu, mięsa, i trochę usmażonej cebulki, na to kolejny ryż, i kolejną warstwę mięsa, kończymy ryżem. Posypujemy odrobiną kurkumy, aby nabrał koloru. Pod przykryciem pozostawiamy na ok 5 minut, tak aby ryż zrobił się miękki (uwaga: aby się nie połamał!!!). Na talerzu posypujemy zielonym.
Pad thai
Składniki:
- Makaron np. ryżowy
- Pierś z kurczaka
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 3 ząbki czosnku
- 1 szklanka kiełków fasoli mung
- 2 cebule dymki
Sos:
- 4 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki soku z limonki
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka papryki
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki oliwy
- Słodki sos sojowy do smaku
Przygotowanie:
Makaron ugotuj al dente (przez około 3 minuty). Wymieszaj składniki sosu. Na dużej patelni lub w woku podgrzej olej, dodaj starty czosnek, a następnie piersi z kurczaka, smaż do przyrumienienia (można dodać marchewkę, kiełki fasoli mung, cebulę), po czym włóż makaron. Całość zalej sosem. Zmniejsz ogień i smaż jeszcze przez około 5 minut. Danie możesz posypać posiekanymi orzeszkami ziemnymi lub prażoną cebulką i zielonym szczypiorem (lub dymką)
Kurczak słodko-kwaśny
Składniki:
- piersi kurczaka
- 1 czerwona papryka
- 1 marchewka
- 1/4 ananasa lub z puszki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki startego świeżego imbiru
- 1 ząbek czosnku
- 1/4 szklanki octu ryżowego (ewentualnie soku z cytryny, limonki)
- 4 łyżki cukru trzcinowego (lub białego)
- szczypta zmielonego białego pieprzu
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 3 łyżki ketchupu
Przygotowanie:
Paprykę kroimy w kosteczkę, marchewkę w cienkie słupki. Ananasa kroimy na kawałki. Piersi kurczaka kroimy w kosteczkę. Doprawiamy solą i mieszamy z mąką ziemniaczaną, odkładamy. Imbir i czosnek trzemy na tarce. Ocet ryżowy mieszamy z cukrem i 3 łyżkami wody, odstawiamy. Do woka dodajemy oleju i kurczaka i obsmażamy go z każdej strony co chwilę mieszając (ok. 5 minut). Pod koniec dodajemy starty imbir, czosnek i biały pieprz. Dodajemy paprykę i marchewkę i co chwilę mieszając smażymy przez ok. 3 minuty. Dodajemy ananasa, smażymy przez 2 minuty. Wlewamy ocet z wodą i cukrem, zagotowujemy. Na koniec dodajemy ketchup i gotujemy około minuty.
Karkówka po cygańsku
Składniki:
- 600 g karkówki
- Przyprawa do karkówki
- 2 czerwone papryki
- 2 cebule
- 1 kostka rosołowa
- 3 łyżki natki pietruszki (świeżej)
- 2 szklanki wody
- 0,5 szklanki łagodnego keczupu
- Czosnek granulowany
- Ostra papryka
- Keczup
- Mąka do obtoczenia
- Olej do smażenia
Przygotowanie:
Karkówkę kroimy na 1 cm plastry. Doprawiamy przyprawą do. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie każdy plaster obtaczamy w mące i przesmażamy na rumiano na rozgrzanej patelni. W osobnym garnku przesmażamy pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojoną w kosteczkę czerwoną paprykę. Gdy warzywa zmiękną układamy na nich mięso.
Na patelnię po smażeniu karkówki wlewamy wodę, zagotowujemy. Dodajemy keczup, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy: czosnek, ostrą paprykę, rozmaryn co tam mamy. Zalewę przelewamy do garnka na mięso. Dokładamy kostkę rosołową i świeżo posiekana natkę pietruszki. Całość delikatnie mieszamy.
Dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu około 1,5 godziny. Od czasu do czasu mieszamy. Gdy płyn nam wyparuje możemy mięso podlać odrobiną wody.
Pesto z liści i kwiatów nasturcji
Składniki:
- 2 ząbki czosnku
1/4 szklanki pestek słonecznika (można zarumienic lekko na patelni)
- 1/4 szklanki orzechów włoskich
- 1.5 szklanki liści nasturcji i kwiatów
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- sól morska i świeżo mielony pieprz do smaku
- ew. wyciśnięty sok z cytryny - do smaku
Przygotowanie:
Czosnek, słonecznik, orzechy i oliwę wrzucamy do blendera i miksujemy. Dodajemy liście nasturcji i doprawiamy wg upodobań. Można dodać parmezan.
Kaczka z kluskami śląskimi
Składniki:
- 1 kaczka
- Jabłko do nadzienia
- Ziemniaki
- Mąka ziemniaczana
- Jajko
- Czerwona kapusta
- Boczek
- zioła
Przygotowanie:
Kaczkę nacieramy ziołami, faszerujemy jabłkiem i wkładamy do rękawa. Pieczemy. Czerwoną kapustę szatkujemy i krótko gotujemy (aby była chrupiąca) i odcedzamy, dodajemy sporo octu i na koniec pieprz sól i skwarki z boczku. Ziemniaki gotujemy, przeciskamy przez przeciskarkę, zostawiamy do ostygnięcia. Następnie do ziemniaków oddajemy ¼ objętości mąki ziemniaczanej i 1 jajko. Formujemy nieduże kulki i wrzucamy dosłownie na kilka minut do wrzątku (tak aby się nie rozgotowały)
Zielone warzywa
Składniki:
- Brokuły
- Cukinia
- Groszek cukrowy
- Mleko kokosowe
- Przyprawa curry
- Sól
Przygotowanie:
Dusimy wszystkie warzywa, dodajemy przyprawy curry i na koniec mleka kokosowego. Podajemy z ryżem.
Arabskie kotleciki kofty
Składniki:
- mięso mielone (najlepiej wołowe)
- bułka tarta
- dużo suchej mięty
- przyprawa arabska
- sporo sumaka
- sól, pieprz
- ryż basmati
Na sałatkę:
- sałata lodowa
- pomidor
- ogórek
- prażony słonecznik
- olej
- sumak
Na sos:
- jogurt
- szczypior
- czosnek, sól i sumak
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kotleciki łączymy ze sobą i formujemy podłużne kotleciki i smażymy. Kotleciki są najlepsze jak dodamy sporo mięty pieprzowej i sumaka. Ryż basmati gotujemy osobno. Składniki na sałatkę kroimy i łączymy ze sobą, tak samo na sos.
Zielone danie
Składniki:
- pęczek szparagów
- cebulka
- boczek
- roszponka
- kasza/ryż lub makaron
Przygotowanie:
Szparagi kroimy na małe kawałki zostawiając w całości główki i gotujemy tak by ich nie rozgotować. Cebulkę przysmażamy z drobno pokrojonym boczkiem, do tego dodajemy ugotowane szparagi i na końcu roszponkę. Podajemy z kaszą np. perłową, ryżem lub makaronem.
Domowy makaron ze szparagami
Składniki:
- domowy makaron (patrz przepis na makaron)
- pęczek szparagów
- kiełbaska
- cebula
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Szparagi kroimy na małe kawałki zostawiając w całości główki i gotujemy tak by ich nie rozgotować. Cebulkę przysmażamy z drobno pokrojoną kiełbaską, na końcu dodając ugotowany domowy makaron. Szparagi mieszamy z makaronem na samym końcu, delikatnie aby ich nie zniszczyć.
Zapiekanka z ciasta filo ze szpinakiem
Składniki:
- 6 płatów ciasta filo,
- oliwa, do smarowania ciasta
Nadzienie:
- 2 łyżeczki oliwy
- 1 cebulka
- 250 g szpinaku
- 250 g ricotty
- posiekana pietruszka/szczypiorek
- 10 listków mięty
- ½ łyżeczki czarnego sezamu lub czarnuszki
- sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz
Sałatka:
- rzodkiewki krojone w plasterki
- ogórek drobno posiekany
- szczypior lub dymka
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać oliwę, dodać szalotkę i smażyć przez 6-8 minut aż będzie miękka, ale nie zrumieniona. Dodać szpinak i smażyć aż zwiędnie, przełożyć na sitko i zostawić do przestudzenia. Odcisnąć i przełożyć do miski, dodać ricottę, koperek i miętę, doprawić do smaku solą i pieprzem.
W formie ułożyć pierwszy płat ciasta, tak aby ciasto wystawało poza boki formy. Posmarować oliwą, ułożyć kolejny płat ciasta i ponownie posmarować oliwą, ułożyć ostatni płat. Do środka wyłożyć nadzienie, wyrównać. Przykryć płatem ciasta i posmarować oliwą. Ułożyć kolejny płat tworząc fale, posmarować oliwą i ułożyć ostatni płat również tworząc fale, ponownie posmarować oliwą. Wystające ciasto zwinąć w harmonijkę, posypać sezamem.
Wstawić do piekarnika i piec przez 35 minut, aż ciasto filo się zrumieni. Podawać na ciepło lub w temperaturze pokojowej, np. z sałatką z rzodkiewki i ogórka.
Sałatka: Rzodkiewkę wymieszać z ogórkiem, dymką i jogurtem, doprawić solą i pieprzem. Posypać szczypiorkiem.
Pieczona kaczka
Składniki:
- kaczka
- przyprawy
- jabłko
- ziemniaki
- dodatki
Przygotowanie:
Kaczkę faszerujemy jabłkiem i nacieramy ulubionymi przyprawami. Pieczemy w piekarniku 1 godzina na każdy kilogram kaczki w temp 200-220 stopni.
Pieczemy najlepiej w rękawie. Pod koniec pieczenia nacinamy górę rękawa (uwaga bardzo gorące) aby skórka kaczki się przypiekła.
Podajemy z ziemniakami, albo puree z batatów, z dodatkami kapusty czerwonej, lub zwykłej, albo buraczkami. Co kto lubi.
Bigos
Składniki:
- kapusta świeża
- kapusta kiszona
- różne rodzaje mięsa
- grzyby i pieczarki
- przecier/sos pomidorowy
- cebula
- sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, papryka
Przygotowanie:
Cebulkę kroimy na drobno i delikatnie podsmażamy. Grzyby zagotowujemy na małym ogniu, aby powstał wywar. Następnie kapustę świeżą szatkujemy na drobno, kiszoną na mniejsze fragmenty (i płuczemy odrobinę). Mięsa np. wieprzowinę, boczek, kiełbasę kroimy w kostkę i wrzucamy do duszenia razem z kapustą i cebulką. Wrzucamy przyprawy i pokrojone pieczarki i grzyby. Dusimy co najmniej 2-3 godziny. Na koniec dodajemy przecier pomidorowy oraz wywar z grzybów.
Domowe spaghetti
Składniki:
- makaron
- mięso mielone
- sos pomidorowy – np. pulpa z puszki z bazylią
- przyprawy – czosnek, sól, pieprz
- cebula
Przygotowanie:
Cebulkę smażymy z czosnkiem, dodajemy mięso mielone, przyprawy i na końcu sos pomidorowy. W między czasie gotujemy makaron aldente. Na koniec mieszamy i podajemy z tartym parmezanem.
Makaron z klopsikami
Składniki:
- mięso mielone
- 2 różne rodzaje makaronu
- sos pomidorowy
- rukola
- czosnek, sól, pieprz
Przygotowanie:
Makaron gotujemy. Smażymy klopsiki. Dodajemy sosu pomidorowego i zagotowujemy, dodajemy przypraw i mieszamy z makaronem. Na koniec dodajemy rukoli.
Ryż z kurczakiem i pak choi
Składniki:
- kalafior
- ryż
- filet z piersi kurczaka
- 1 pak choi
- 2 ząbki czosnku
- suszone pomidory
- prażona cebulka
- bulion rosołowy
Przygotowanie:
Sypki, suchy ryż wsypujemy do rosołu i pozwalamy gotować mu się tak aby ryż „wypił” cały płyn. W razie potrzeby dolewamy więcej. Dodajemy najpierw pokrojonego kurczaka, a potem kalafior i pak choi. Doprawiamy czosnkiem, solą (można dodać curry). Na koniec trochę suszonych pomidorów. Całość już na talerzu posypujemy prażoną cebulką.
Pilaw z kurczaka i kalafiora
Składniki:
- kalafior
- filet z piersi kurczaka
- 2 ząbki czosnku
- pietruszka natka
- ryż basmati
- kurkuma/curry
- rodzynki
- orzechy nerkowca
Przygotowanie:
Kalafior dzielimy na małe różyczki. Kurczaka kroimy na 1-centymetrowe kostki. Drobno siekamy czosnek i 1 czubatą łyżkę pietruszki.
W dużym rondlu rozgrzewamy na średnim ogniu trochę oleju. Smażymy kurczaka przez 3–4 minuty lub do momentu przyrumienienia. Przekładamy do miski. Zmniejsz ogień. Dodajemy na patelnię czosnek. Smażymy mieszając, przez 2 minuty lub aż będzie miękki. Dodajemy ryż, kawałki kalafiora i kurkumę. Żeby danie było pełne smaku dodaj kostkę Rosołu z kury Knorr, 750 ml wody i zagotowujemy. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut lub do momentu, gdy ryż stanie się miękki, a płyn zostanie wchłonięty. Dodajemy rodzynki, orzechy nerkowca i pietruszkę. Wkładamy mięso z powrotem do garnka. Gotujemy jeszcze przez 2–3 minuty.
Czeskie knedliki z gulaszem
Składniki:
Gulasz:
- mięso wołowe
- ziele angielskie
- liście laurowe
- papryka czerwona
- sól
knedle:
300g mąki
- 150g mleka
- 25g masła
- 3 żółtka
- 25g drożdży
- 20g cukru
- Odrobina soli
Przygotowanie:
Mięso wołowe kroimy na kawałki i długo dusimy dodając przyprawy, co jakiś czas podlewając wodą aby mięso „skruszało” i zrobił się kremowy ciemny sos.
Z drożdży, cukru i soli robimy zaczyn – dajemy chwilę wyrosnąć. Pozostałe składniki na knedle łączymy ze sobą i dodajemy zaczynu. Następnie dobrze wszystko mieszamy, zostawiamy do wyrośnięcia i formujemy kulki, którym przed włożeniem do gotowania na parze, dajemy chwilę odpocząć.
Wołowina po burgundzku
Składniki:
- 1,5 kg wołowiny (np. karczek, rozbratel, łopatka)
- 150 g wędzonego boczku
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 50 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- 1 por
- 1 cebula
- 2 łyżki mąki pszennej
- sól i pieprz
- 500 ml bulionu wołowego
- 500 ml czerwonego wytrawnego wina
- 2 łyżki koniaku (opcjonalnie)
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 listek laurowy
- kilka gałązek tymianku oraz natki pietruszki
- 8 małych cebulek szalotek lub 24 małych marynowanych cebulek
- 200 g małych pieczarek
Przygotowanie:
Mięso pokroić na większe kawałki (ok. 4 - 5 cm). Na dużą patelnię z grubym dnem włożyć pokrojony w kosteczkę boczek i powoli smażyć aż do zrumienienia. Wyjąć na talerz pozostawiając tłuszcz.
Wlać łyżkę oleju oraz dodać połowę masła, partiami obsmażyć z każdej strony kawałki mięsa, po obsmażeniu odkładać na talerz.
Włożyć na patelnię pozostały tłuszcz i podsmażyć starty czosnek, pokrojoną na plasterki marchewkę i pora oraz drobno posiekaną cebulę. Posypać mąką, doprawić solą oraz pieprzem, jeszcze chwilę podsmażyć.
Przełożyć składniki z patelni do większego naczynia żaroodpornego. Wlać bulion, wino, koniak oraz koncentrat, zagotować. Dodać listek laurowy, posiekane łodyżki tymianku i posiekaną natkę, następnie włożyć podsmażone mięso i boczek. Składniki powinny być całe przykryte zalewą.
Po ponownym zagotowaniu przykryć naczynie i wstawić do nagrzanego do 150 stopni C piekarnika. Zapiekać przez ok. 2 i 1/2 godziny.
Na patelni na reszcie masła podsmażyć obrane cebulki szalotki i pieczarki w całości (cebulek marynowanych nie podsmażamy). Dodać do gulaszu, wymieszać i piec tym razem bez przykrycia przez około 30 minut, do czasu aż mięso będzie już całkowicie miękkie.
Kurczak teriyaki
Składniki:
- ok. 450 g filetów z kurczaka
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 5 łyżek sosu sojowego (jasnego)
- 2 łyżki octu ryżowego lub soku z limonki
- 2 łyżki syropu klonowego lub miodu lub cukru trzcinowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki startego imbiru
- 2 łyżki prażonego sezamu
- 1 brokuł
Przygotowanie:
Filety oczyścić z błonek i kostek. Ugotować brązowy ryż w osolonej wodzie. Odcedzić.
Na patelnię wlać składniki sosu teriyaki: olej, sos sojowy, ocet ryżowy lub sok z limonki,
syrop klonowy (lub miód lub cukier trzcinowy). Dodać starty czosnek i imbir, zagotować.
Włożyć na patelnię pokrojone kawałki z kurczaka i przykryć. Dusić przez ok. 5 minut na umiarkowanym ogniu, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć gotowanie pod przykryciem przez 5 minut. Zdjąć pokrywę i
gotować przez 5 minut, w międzyczasie 1 - 2 razy przewracając mięso. Na końcu dodać zielonego brokuła.
Posypać uprażonym sezamem i szczypiorkiem i podawać z ryżem lub ryżem z warzywami
Smażone kwiaty dyni/cukinii
Składniki:
- Kwiaty dyni lub cukinii
- Ciasto naleśnikowe
- Olej
Przygotowanie:
Kwiaty maczamy w cieście naleśnikowym i smażymy.
Kluski z dyni
Składniki:
- 400 g ziemniaki 200 g puree z dyni
- 1 szkl. mąka ziemniaczana
- 1 szczypta sól
- Sos:
- 1/2 szkl. puree z dyni
- 1/2 szkl. suszone pomidory
- 1 szkl. woda
- 1 ząbek czosnek
- 1/2 łyżeczki gałka muszkatołowa
- 1/2 łyżeczki sól
- 1/2 łyżeczki pieprz
- 2łyżki oliwa z oliwek
- 200 ml mleko kokosowe
Przygotowanie:
Ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę. Następnie połącz je z puree z dyni, mąką ziemniaczaną i szczyptą soli. Dokładnie wymieszaj.
Z powstałej mieszanki stwórz kluski z dziurką i ugotuj je we wrzącej
wodzie. Teraz czas na przygotowanie sosu. W tym celu połącz ze sobą w garnku: czosnek, puree z dyni, suszone pomidory, gałkę muszkatołową, sól, pieprz oraz wodę. Zblenduj i dodaj mleko kokosowe.
Placki z platana z kurczakiem curry
Składniki:
- 1 platan
- 1 jajko
- mąka
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Obieramy platana i trzemy na tarce, dodajemy mąkę, jajko, sól i pieprz i smażymy na oleju. Podajemy z kurczakiem w sosie curry i pieczarkami.
Placki z dyni
Składniki:
- ok. 400 – 500 gr miąższu z dyni (czyli połówka niedużej dyni pozbawiona skóry i pestek)
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- 1 jajko
- przyprawy: imbir, sól, pieprz
- dwie łyżki oliwy z oliwek
- olej do smażenia
- dwa pomidory świeże lub z puszki
- łyżka oliwy z oliwek
- łyżeczka octu winnego lub balsamicznego
- przyprawy: zioła, sól, pieprz
Przygotowanie:
Dynię oczyściłam z pestek i obrałem ze skóry, a następnie pokroiłam na kilka większych kawałków. Każdy kawałek dyni starłam na tarce o grubych oczkach (jak do placków ziemniaczanych). Startą dynię wrzuciłam do dużej miski - wbiłam jajko, dodałam oliwę z oliwek, słuszną łyżeczkę imbiru, pół łyżeczki soli i dwie szczypty pieprzu, a następnie wszystko wymieszałam. Dodałam tartą dynię.
Przed smażeniem placków zrobiłam prosty sosu. Zmiksowałam delikatnie w blenderze dwa pomidory z dodatkiem oliwy, octu balsamicznego, soli, pieprzu i niewielkiej ilości oregano. Zamiast sosu pomidorowego z powodzeniem można dodać do placków dyniowych kwaśną śmietanę, lub jogurt naturalny.
Następnie na patelni rozgrzałam dość mocno niewielką ilość oleju i przy pomocy łyżki nakładałam niewielkie porcje przygotowanego ciasta.
Kuskus z mielonymi klopsikami
Składniki:
- Kuskus
- Mięso mielone
- Marchewka
- Jajko
- Sól
- Pieprz
- Bułka tarta
Przygotowanie:
Mięso mielone mieszamy z jajkiem, solą, pieprzem, toczymy kulki i obtaczamy w bulce tartej. Smażymy. Dodajemy marchewkę i dusimy. W tym czasie namaczamy w gorącej wodzie kuskus. Danie posypujemy zielonym.
Pasztet z cukinii
Składniki:
- 3 szklanki cukinii starej na tarce o grubych oczkach, cukinia powinna być ze skórką (dokładnie odciśnij sok!)
- 1 duża marchewka obrana i starta na tarce
- 2 cebule obrane i drobno posiekane
- 4-5 ząbków czosnku obranych i posiekanych
- ½ szklanki oleju roślinnego
- ½ szklanki do wyboru: kaszy manny lub drobnej kaszki kukurydzianej lub tartej bułki
- ½ łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 4 jajka całe
- duży pęczek natki pietruszki posiekany
- posiekane świeże zioła: lubczyk, oregano, tymianek, bazylia, koperek
- sól do smaku i świeżo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzej do 190-200C. Cebule i czosnek podsmaż na całym oleju, by stały się miękkie. Dodaj świeżo mielony czarny pieprz i suszone zioła (jeśli nie masz świeżych, to teraz dodaj suszone). Formę do pieczenia dokładnie wysmaruj tłuszczem i wysyp odrobiną tartej bułki. W dużej misce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, najlepiej ręką. Masę przełóż do foremki. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 1 godzinę.
Dynia makaronowa ze szpinakiem
Składniki:
- 1 dynia makaronowa
- Boczek
- Szpinak
- Pieczarki
Przygotowanie:
Dynie makaronowa przeciąć na pól, wyjąć pestki i piec w piekarniku do miękkości. Następnie wyczesać zawartość widelcem. Podsmażyć boczek, pieczarki, dodać szpinak i makaron z dyni. Doprawić solą i pieprzem.
Tarta z porem i gorgonzolą
Składniki:
- na ciasto:
- 250 dag mąki
- 150 dag masła
- łyżeczka soli
- odrobina wodny
- na farsz:
- por
- gorgonzola
- kurczak
- 1 jajko
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrabiamy ręką i następnie wykładamy na dno ceramicznej tortownicy. Zapiekamy w 180 stopniach około 10 minut.
Podsmażamy kurczaka, por, dodajemy soli, pieprzu, na koniec 1 jajko. Wylewamy zawartość na wierzch szpinaku. Posypujemy żółtym serem i układamy pomidory. Pieczemy około 30 minut. Posypujemy np. oregano/tymiankiem itp.
Mielony inaczej
Składniki:
- Mięso mielone
- Pieczarki
- Jajko
- Sól
- Pieprz
- Duże ziemniaki
- Biała rzodkiew
- Kiełki
- Przyprawy
Przygotowanie:
Mięso mielone łączymy z pieczarkami, jajkiem solą i pieprzem i smażymy kotleciki. Duże ziemniaki kroimy dookoła na patyka z szaszłyka i sypiemy ulubionymi przyprawami – pieczemy w piekarniku. Rzodkiew trzemy, dodajemy kiełki, paprykę i mamy sałatkę.
Naleśnikowy makaron
Składniki:
- Naleśniki 3 sztuki
- Kurczak
- Awokado
- Prażone pestki dyni
- Zielenina
- Śmietana
Przygotowanie:
Naleśniki zwijamy w rulony i kroimy na paski. Podsmażamy kurczaka i dodajemy pocięte naleśniki. Przygotowujemy sos śmietanowy. Na koniec mieszamy kurczaka, naleśniki z sosem i dodajemy świeże awokado i posypujemy prażonymi pestkami dyni i zieleniną.
Roladki z bakłażana
Składniki:
- bakłażany
- szynka
- pieczarki
- papryka czerwona
- ser
- puszka sosu pomidorowego
Przygotowanie:
Bakłażany kroimy w podłużne plastry, solimy i odstawiamy na pół godziny aby straciły gorzki smak. Następnie grillujemy je i faszerujemy szynką, pieczarkami, papryką i serem. Zawijamy w roladki, spinamy. W naczyniu żaroodpornym wylewamy sos pomidorowy i układamy roladki. Zapiekamy w piekarniku
Schab na pęczaku
Składniki:
- schab
- kasza pęczak
- pieczarki
- rukola
- sól, pieprz, czubrzyca
Przygotowanie:
Schab dusimy w ziołach np. w czubrzycy. Gotujemy kaszę pęczak oraz pieczarki. Układamy wszystko na talerzu.
Kurczak z platanem
Składniki:
- piersi kurczaka
- jeden platan
- cukinia
- czerwona papryka
- czubrzyca, sól, pieprz, curry
Przygotowanie:
Piersi kurczaka pieczemy w papilotach z ulubionymi ziołami. Platana smażymy na oliwie aż zmięknie, obsypujemy curry. Sałatkę dusimy z cukinii i czerwonej papryki.
Omlet
Składniki:
- 3 jajka
- 2 łyżki mąki
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- odrobina mleka
- papryka
- cukinia
- szczypior
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ze sobą wymieszać i wlać na patelnie na mały ogień. Po kilku minutach cały placek przerzucić na drugą stronę. Podawałam z duszoną papryka i cukinią.
Makaron czekoladowy z owocami
Składniki:
- Makaron czekoladowy
- Ulubione owoce: maliny, truskawki, melon
- Biały twaróg
Przygotowanie:
Makaron ugotować, z części owoców przygotować mus, inne dać do ozdoby na talerzu. Obsypać twarogiem. Można dodać cynamonu, gęstej kwaśniej śmietany
Karmelizowana czerwona cebula
Składniki:
- 1kg czerwonej cebuli
- oliwa z oliwek
- cynamon
- brązowy cukier
- liście laurowe
- ocet balsamiczny
Przygotowanie:
Cebulę kroimy na piórka. Rozgrzewamy oliwę i wsypujemy cebulę, liście laurowe i cynamon. I dusimy na bardzo małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Po pewnym czasie dodajemy cukier, a na końcu ocet balsamiczny i wszystko jeszcze dusimy. Gotujemy tak długo, aż zawartość rondla przesunięta łyżką na miejsce nie będzie podchodzić octem – redukcja musi być mocna i bardzo gęsta – jeśli pokazuje się rzadki płyn mieszajcie i gotujcie dalej.
Potrawka z kurczaka w sosie śmietanowym
Składniki:
- ryż
- kurczak (piersi)
- groszek
- cebula
- roszponka
- śmietanka 30%
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ryż gotujemy. I gotujemy piersi z kurczaka. Cebulę podsmażamy dodajemy ugotowane piersi z kurczaka (poszarpane na włókna), groszek i ryż, na końcu zieloną roszponkę i śmietankę. Doprawiamy solą i pieprzem.
Placki inaczej
Składniki:
- dynia makaronowa
- boczek/kiełbaski
- cebula
- szczypior
- jajko
- mąka ziemniaczana
- sól, pieprz
- olej
- kwaśna śmietana
Przygotowanie:
Upieczoną dynię makaronową widelcem strzępimy na „makaron”. Dodajemy podsmażony boczek, starta cebule, szczypior, sól, pieprz, jajko i mąkę ziemniaczaną. Całość mieszamy i smażymy jak placki ziemniaczane. Podajemy z kwaśną śmietaną.
Sushi
Składniki:
- ryż do sushi
- ocet ryżowy
- płaty glonów
- łosoś
- paluszki surimi
- szczypior
- awokado
- marynowana rzodkiew
- pekinka
- sezam
- sos sojowy
- sól, cukier
Przygotowanie:
zaprawa do ryżu: średnio na każde 100g ugotowanego ryżu stosuje się:
- 1 łyżkę stołową octu
- 1 płaską łyżeczkę cukru
- szczyptę soli (opcjonalnie, według gustu)
Całość podgrzewamy aż cukier i sól rozpuszczą się całkowicie. Uwaga: nie doprowadzać do zagotowania zalewy! Odstawiamy aż wystygnie i dopiero wtedy dodajemy do ryżu.
jak prawidłowo ugotować ryż na sushi:
- ryż płuczemy w zimnej wodzie dopóty, dopóki odlewana woda nie będzie przezroczysta
- zalewamy ryż zimną wodą w proporcjach 1:1, nie solimy!
- odstawiamy garnek na 10 minut
- zakrywamy szczelnie pokrywką, stawiamy na gaz i doprowadzamy do wrzenia
- zmniejszamy ogień i gotujemy ok 10 minut
- zdejmujemy z ognia i pozostawiamy na 10 - 15 minut, cały czas pod przykryciem. Ani na chwilę nie wolno zdejmować pokrywki!
- gorący ryż przekładamy na szeroką, niemetalową misę,
- dodajemy zaprawę do ryżu i drewnianą łopatką mieszamy - energicznie acz delikatnie, by nie połamać ziaren
- studzimy ryż, np. wachlując go, do temperatury pokojowej po czym przykrywamy wilgotną, bawełnianą szmatką by ziarenka nie wyschły
- Tak przygotowany, lekko błyszczący o temperaturze otoczenia ryż, gotowy jest do przyrządzania sushi. Pamiętajmy, by nie nakładać na nori gorącego ryżu! Nori błyskawicznie wchłonie wilgoć przez co stanie się gumowate i nie będzie nadawało się do spożycia.
Na bambusową układamy płat glonu nori i palcami rozkładamy warstwę chłodnego ryżu (najlepiej palce moczy w miseczce z wodą, aby ryż się nie przyklejał) posypujemy sezamem i na jednej stronie układamy przygotowane warzywa/surimi i łososia. Mocno rolujemy, aby wałek nam się nie rozpadał (można zamoczyć delikatnie brzegi nori to się dobrze skleją. Na koniec tniemy na kawałki i moczymy w sosie sojowym.
Pizza warzywna
Składniki:
- spód do pizzy
- awokado
- ser
- pieczarki
- pomidory
- pekinka
Przygotowanie:
Na gotowy spód do pizzy wykładamy pokrojone składniki i pieczemy w piekarniku.
Pizza – czyścimy lodówkę
Składniki:
- 1 płat gotowego ciasta
- I to co mamy pod ręką: pieczarki, cebula, pekinka, boczek, papryka
Przygotowanie:
Na gotowy płat ciasta układamy to co mamy w lodówce i zapiekamy w piekarniku.
Potrawka kiełbaski z kuskusem
Składniki:
- kuskus
- frankfurterki
- puszka pomidorów
- pomidory suszone
- cebula
- pietruszka
- cieciorka
- marchewka
- olej/oliwa
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Kuskus zalewamy gorącą wodą do napęcznienia. Podsmażamy pokrojone frankfurterki, cebulę, dodajemy cieciorkę, puszkę pomidorów, pomidory suszone, marchew i dusimy. Na koniec dodajemy pietruszkę i mieszamy z gotowym kuskusem.
Potrawka dyniowa
Składniki:
- dynia hokkaido
- cukinia
- cebula
- szczypior
- kiełbaski typu frankfurterki
- curry
- olej
- śmietanka
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa pokroić w kostkę i wraz z kiełbaskami podsmażyć. Na koniec dodać curry i śmietanki.
Dynia makaronowa
Składniki:
- dynia makaronowa
- boczek
- pieczarki
- cebula
- papryka
- pietruszka
- pomidorki cherry
- ser żółty
Przygotowanie:
Dynię makaronową przekrawamy na pół i pieczemy w piekarniku do miękkości. Kroimy na mniejsze kawałki boczek, cebulę, pieczarki, paprykę i podsmażamy. Pod koniec smażenia dodajemy pomidorki cherry, żeby się nie rozwaliły. Upieczoną dynię wyciągamy z piekarnika i widelce czeszemy jej wnętrze. Od razu powstają nitki makaronu. Dodajemy je do warzyw z boczkiem i mieszamy. Na koniec posypujemy żółtym serem i pietruszką.
Curry z boczniaków
Składniki:
- boczniaki
- imbir świeży
- 1 -2 łyżeczki curry
- 2 ząbki czosnku
- pieczarki ciemne
- fasolka żółta
- puszka mleka kokosowego
- pietruszka
- bazylia listki
Przygotowanie:
Na patelni należy rozgrzać olej i wrzucić curry i starty na drobnej tarce imbir. Prażyć ze 2 minuty cały czas mieszając. Dorzucić boczniaki, pieczarki i fasolkę, dusić około 10 minut. Następnie dodać przeciśnięty czosnek, listki bazylii i mleko kokosowe. Wszystko zagotować. Na koniec dodać pietruszkę. Podawać z ryżem.
Faszerowane pieczarki portobello
Składniki:
- duże pieczarki portobello
- paluszki surimi
- oliwki
- kapary
- cukinia
- cebula
- bazylia
- przyprawy – sól, curry, cubrzyca
- papryka
- ser mozarella
- śmietanka do sosów
- kaszka kukurydziana
Przygotowanie:
Pieczarki portobello myjemy i osuszamy. Odcinamy nóżki. Paluszki surimi, oliwki, kapary cukinię, cebulę, liście bazylii podsmażamy, a następnie blendujemy na pastę. Tak przygotowaną pastą wypełniamy pieczarki i wkładamy je do piekarnika. Jak zaczną się przypiekać dokładamy na wierz po plastrze sera mozarella i posypujemy kawałkami papryki. Wyciągamy kiedy ser się zarumieni. W czasie pieczenia się pieczarek, przygotowujemy sos z nóżek pieczarek, dodajemy śmietany i łyżeczkę przyprawy curry. Podajmy np. z polentą z kaszki kukurydzianej i sałatką z kapusty lodowej.
Kurczak z bobem
Składniki:
- piersi z kurczaka
- ryż
- bób
- zielona cebulka
Przygotowanie:
Piersi z kurczaka kroimy na mniejsze kawałki, obtaczamy w mące i podsmażamy. Gotujemy ryż i bób. Wszystko na końcu mieszamy i dodajemy zielonej cebulki.
Smażone patisony
Składniki:
- 2 patisony
- ziemniaki
- kapusta
- jogurt
- zielona cebulka
- przyprawy
Przygotowanie:
Patisony kroimy na plastry, obtaczamy w mace, jajku i bułce tartej u smażymy. Podajemy z ziemniakami w mundurkach, młodą, świeżą kapustą posiekaną na drobno i sosem jogurtowym z zieloną cebulką.
Polędwiczki w sosie śmietanowym
Składniki:
- polędwiczka wieprzowa
- bulion rosołowy
- 1-2 cebule dymki
- szczypiorek
- 200 -300ml rosołu
- 1 łyżka masła
- śmietanka
- 1 łyżka mąki
- sól i pieprz do smaku
- żółta i fioletowa marchewka
Przygotowanie:
Polędwicę pokroić na plastry, lekko rozbić. Doprawić solą i pieprzem. Mięso wraz z posiekaną cebulą podsmażyć z obu stron na maśle przez chwilę. Polędwiczki zalać bulionem, a następnie dusić kilka minut. Pod koniec duszenia dodać śmietanę, posiekany szczypior. Sos zagęścić mąką.
Doprawić solą i pieprzem. Podawać z pure ziemniaczanym i surówkami z żółtej i fioletowej marchewki.
Tarta pieczarkowo-serowa
Składniki:
na ciasto:
- 250 dag mąki
- 150 dag masła
- łyżeczka soli
- odrobina wodny
farsz:
- pieczarki
- cebula
- czosnek
- 1 jajko
- pieprz i sól
- żółty ser
- pomidory
- szczypiorek
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrabiamy ręką i następnie wykładamy na dno ceramicznej tortownicy. Zapiekamy w 180 stopniach około 10 minut.
Podsmażamy cebulę i pieczarki, dodajemy soli, pieprzu, na koniec 1 jajko. Wylewamy zawartość na wierzch szpinaku. Posypujemy żółtym serem i układamy pomidory. Pieczemy około 30 minut. Posypujemy szczypiorkiem.
Żeberka
Składniki:
- 1 żeberka (mogą być gotowe np. z Biedronki)
- sos barbecue
- ziemniaki
- śmietanka i masło
- zielony, mrożony groszek
- marchewka
Przygotowanie:
Podpiekamy w piekarniku żeberka w sosie barbecue. Gotujemy ziemniaki i robimy z nich puree. Gotujemy zielony groszek. Układamy za pomocą obręczy puree ziemniaczane z groszkiem. Danie podajemy z tartą marchewką.
Racuchy
Składniki:
- 1 l mleka
- 2 jajka
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka cynamonu
- szczypta soli
- 2 jabłka lub banany
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Jabłka/banany obrać. Pozostałe składniki zmiksować w dużej misce. Na koniec dodać owoce i wymieszać. Ciasto ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Smażyć na złoto na rozgrzanej patelni na niewielkiej ilości oleju.
Makaron z kurczakiem i szpinakiem
Składniki:
- 125 g makaronu wstążki np. pappardelle (no domowej roboty patrz inny mój przepis)
- 150 g szpinaku
- 200 g filetu z kurczaka
- pieczarki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka oliwy
- 5 kawałków suszonych pomidorów
- 1 łyżeczka curry
- szczypta kurkumy
- 80 ml śmietanki 30%
Przygotowanie:
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. W międzyczasie umyć i osuszyć szpinak. Pierś kurczaka pokroić w kosteczkę, doprawić solą, pieprzem i połową startego czosnku. Rozgrzać oliwę na patelni, włożyć kurczaka i obsmażyć z każdej strony, dodać pieczarki. Na koniec dodać posiekane suszone pomidory. Następnie dodać resztę startego czosnku, przyprawę curry, kurkumę oraz szpinak i smażyć mieszając przez minutę aż szpinak zwiędnie. Dodać śmietankę, wymieszać i zagotować. Doprawić solą w razie potrzeby solą i pieprzem. Na patelnię z sosem włożyć makaron, wymieszać i chwilę pogotować aby sos zgęstniał. Wyłożyć do talerzy.
Zawijaniec z ciasta francuskiego
Składniki:
- 1 ciasto francuskie
- łosoś wędzony
- pieczarki
- brokuły
- żółty ser
- przyprawy: sól, pieprz, cubrzyca zielona
- Przygotowanie:
Pieczarki i brokuły lekko podsmażyć. Gotowe ciasto francuskie delikatnie rozwiń na blacie i na środek ciasta wyłóż farsz (pieczarki, brokuły, łososia, żółty ser i przyprawy) zostaw ok. 0.5 cm od górnego brzegu i ok. 2 cm od dolnego, wtedy łatwiej będzie je zawinąć. Boki ciasta pokrój a paski o grubości ok. 2 cm. Zakładaj paski jeden na drugi, tworząc warkocz. Zapiekać w piekarniku, aż ciasto się zarumieni. Podawać z sosem jogurtowo-czosnkowym.
Gulasz z dzika
Składniki:
- mięso z dzika (np. z Lidla)
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka jałowca
- 2 gałązki rozmarynu
- 6-8 szt grzybów suszonych
- 1 szklanka wina czerwonego wytrawnego
- 2 listki laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 6 szt śliwek wędzonych
- olej do smażenia
- 3 łyżki mąki
- bulion
Przygotowanie:
Grzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Mięso opłucz pokrój na mniejsze kawałki. Oprósz mąką i podsmaż na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju. Mięso przełóż do garnka. Na tej samej patelni podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę i grzyby. Pod koniec wrzuć przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość podsmaż. Wszystko przełóż do garnka z mięsem. Dodaj liść laurowy, jałowiec, ziele angielskie oraz rozmaryn. Wlej bulion i wino. Całość duś na wolnym ogniu przez 1,5 godziny. Pod koniec wrzuć śliwki i gotuj jeszcze parę minut. (szybszy sposób – użyj szybkowara)
Podawaj z kaszą i ogórkami.
Faszerowana papryka kaszą bulgur, pieczone pomidorki i sos bazyliowy
Składniki:
na paprykę:
- 2 papryki
- kasza bulgur
- cebula
- mięso mielone
- przyprawy: sól, pieprz, cubrzyca zielona
na sos:
- szklanka liści bazylii
- 100 g jogurtu naturalnego
- 3 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- odrobina cukru, soli i pieprzu
na pomidorki:
- kilka pomidorków cherry
- oliwa z oliwek
- liście bazylii
- czosnek, sól
Przygotowanie:
Podgotować kaszę bulgur i podsmażyć mięso mielone z cebulką. Dodać przyprawy i nadziać papryki. Składniki na sos wrzucić do naczynia i zblendować na kremowy sos. Pomidorki włożyć do żaroodpornego naczynia dodać oliwy, liści bazylii i przypraw. Pomidorki i papryki wstawić do piekarnika i zapiekać, tak aby się nie przypaliły.
Nadziewane ciasto kruche
Składniki:
- 1 opakowanie kruchego ciasta
- pierś kurczaka
- opakowanie szpinaku
- pomidory
- mozarella
- sól, pieprz, czosnek
- jogurt
Przygotowanie:
Kruche ciasto wkładamy do wysmarowanej formy do tarty, tak aby można było zawinąć od góry. Do tego wykładamy szpinak, pokrojonego kurczaka i pomidory, mozarellę, na końcu dodajemy przypraw. Wszystko zawijamy i wstawiamy do piekarnika i pieczemy do momentu kiedy ciasto zacznie się rumienić. Podajemy np. z sosem czosnkowo-jogurtowym.
Paprykowa impresja
Składniki:
- czerwone papryki
- cebula
- ryż
- mięso mielone
- marchewki
- śmietana
- sól, pieprz, cubrzyca, curry
Przygotowanie:
Gotujemy ryż i podsmażamy mięso z cebulką, dodajemy soli i pieprzu. Po ugotowaniu, trochę ryżu odkładamy i mieszamy go z cubrzycą i curry, z których robimy kulki. Papryki faszerujemy wymieszanym mięsem i ryżem i wstawiamy do piekarnika. Marchewkę karmelizujemy w cukrze. Jedną paprykę miksujemy na sos ze śmietanką i przyprawiamy do smaku i na koniec podgrzewamy.
Stek z zielonym sosem awokado
Składniki:
- mięso na stek
- kaszka kukurydziana
- brokuły
- awokado
- jogurt grecki
- czosnek, sól, pieprz
- sok z limonki
Przygotowanie:
Brokuł gotujemy z odrobiną soli i cukru. Stek smażymy w zależności jak kto lubi. Przygotowujemy kaszkę kukurydzianą, z której można zrobić kulki jak lody gałkowe. Dojrzałe awokado miksujemy z jogurtem greckim, czosnkiem, solą i sokiem z limonki. Wszystko podajemy jak na zdjęciu.
Piersi kurczaka w sosie serowym
Składniki:
- 2 piersi kurczaka
- śmietana 30%
- żółty ser
- sól, cubrzyca, pieprz, curry
- pieczarki
- por
- ziemniaki
- czosnek
Przygotowanie:
Formę smarujemy i wykładamy piersiami kurczaka. Przygotowujemy sos – mieszamy śmietankę z przyprawami i tartym żółtym serem. Zalewamy kurczaka sosem i na to wykładamy pokrojone pieczarki i pora. Do mniejszych naczyń żaroodpornych wkładamy ziemniaki w plasterkach przekładając czosnkiem i solą. Wszystko zapiekamy w piekarniku.
Naleśniki po azjatycku
Składniki:
naleśniki:
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki cukru
- 1/4 szklanki wiórków kokosowych
- 1 puszka mleka kokosowego
- 1 jajko
- olej do smażenia
farsz:
- 4 banany
- 60 g masła
- 1/3 szklanki cukru trzcinowego
- 1/3 szklanki soku z limonki
Przygotowanie:
Wiórki kokosowe prażymy na suchej patelni aż się zarumienią.
Mąkę łączymy z cukrem, wiórkami kokosowymi, mlekiem oraz jajkiem. Ubijamy do uzyskania gładkiego ciasta. Z ciasta smażymy naleśniki.
Banany kroimy w ukośne talarki, które obtaczamy w soku z limonki. Banany podsmażamy na patelni w rozpuszczonym maśle do momentu lekkiego zarumienienia. Następnie banany posypujemy cukrem trzcinowym i lekko poruszamy patelnią aby cukier się rozpuścił. Dolewamy sok z limonki w którym obtaczaliśmy banany.
Usmażone owoce układamy na naleśniku, który składamy na pół i polewamy sosem z patelni oraz posypujemy wiórkami kokosowymi. Podajemy na ciepło.
Cordone bleu
Składniki:
- Płaty schabu lu piersi kurczaka
- plastry szynki
- plastry żółtego sera
- płatki kukurydziane
- pieczarki
- przyprawa curry
- śmietanka
- małe mrożone marchewki
Przygotowanie:
Rozbijamy paty schabu. Układamy plastry szynki i sera, a następnie zawijamy. Obtaczamy w jajku i w płatkach kukurydzianych. Smażymy. Pieczarki podsmażamy i następnie dusimy ze śmietanką dodając przyprawę curry. Gotujemy małe marchewki. Można podac grillowaną cukinię z innymi zielonymi warzywami.
Schab ze szparagami i ryżem w sosie cytrynowym
Składniki:
- schab
- ryż
- szparagi
na sos cytrynowy:
- szklanka słodkiej śmietanki
- 3/4 szklanki rosołu z kurczaka lub białego wina
- skórka otarta z dużej cytryny
- sok z całej cytryny
- sól
- biały pieprz
Przygotowanie:
Schab smażymy w panierce. Gotujemy ryż. Obrane białe szparagi gotujemy w osolonej wodzie z łyżką masła, aż staną się miękkie.
Śmietankę wymieszaj z bulionem lub winem, zagotuj, gotuj 10 minut, cały czas mieszając. Dodaj skórkę i sok z cytryny, gotuj 5 minut. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Chiński pak choi
Składniki:
- chińska kapusta pak choi
- makaron ryżowy
- małe mrożone marchewki
- pieczarki
- zielony groszek
- cebula
- kurczak
- przyprawa 5 smaków
- słodki sos sojowy
Przygotowanie:
Podsmażamy kawałki kurczaka, dodajemy pocięte warzywa. Na końcu pak choi aby nie zmiękł za bardzo. Na sam koniec dolewamy słodkiego sosu sojowego. Można podawać z makaronem ryżowym.
Chińskie danie z kurczaka
Składniki:
- piersi kurczaka
- kapusta pekińska
- bakłażan
- cukinia
- cebula
- pieczarki
- marchewka
- papryka
- szczypior
- słodki sos sojowy
- przyprawa 5 smaków
Przygotowanie:
Podsmażamy kawałki kurczaka, dodajemy pocięte warzywa. Na końcu kapustę pekińską i szczypior, aby za bardzo nie zmiękły. Na sam koniec dolewamy słodkiego sosu sojowego.
Można podawać z ryżem lub makaronem.
Kurczak z makaronem maccheroni
Składniki:
- piersi kurczaka
- zielona fasola
- zielony groszek
- papryka
- ser mozarella
- makaron maccheroni
- zioła no czubryca
Przygotowanie:
Podsmażyć piersi kurczaka, dodać zieloną fasolę, groszek, paprykę, na końcu ser mozarella. Osobno ugotować makaron maccheroni. Wymieszać wszystko razem.
Lasania
Składniki:
- płaty makaronu lasania
- mięso mielone
- pomidory z puszki
- cebula
- żółty ser
- zioła: bazylia, oregano
Przygotowanie:
Mielone podsmażamy wraz z cebulką. Dodajemy ziół i pomidorów z sosem z puszki. Dusimy kilka minut. Suche płaty lasani układamy na dno wysmarowanego masłem naczynia. Na to wykładamy część farszu, przykrywamy plastrami sera i układamy kolejne plastry makaronu. Warstwy układamy do momentu, gdy będzie 1cm do końca naczynia. Ostatnia warstwa to farsz z mięsa z serem. Tak aby suche plastry były przykryte. Zapiekamy w piekarniku do momentu aż góra się przyrumieni.
Stek wołowy podany z papas arugadas
Składniki:
- wołowe steki
- małe ziemniaczki
- hiszpański sos mojo rojo
- pieczarki
- sól, pieprz
Przygotowanie
Steki podsmażyć na grilowej patelni. Pieczarki udusić z solą i pieprzem. Ziemniaczki gotujemy w mundurkach z duuuużą ilością soli – około 150g. Po ugotowaniu odlewamy wodę i zostawiamy na kuchni do odparowania co chwilę potrząsając garnkiem. Celem tego jest wyparowanie resztki wody, pomarszczenie skórki i osadzenie się na niej cieniutkiej skorupki soli. Wtedy ziemniaki są gotowe do zjedzenia. Podajemy z sosem mojo.
Chińska potrawa z woka
Składniki:
- ryż
- piersi kurczaka
- małe marchewki
- kapusta pekińska
- papryka
- pieczarki
- cebula
- zielona fasolka
- mieszanka chińskich przypraw
Przygotowanie:
Podsmażamy piersi kurczaka, małe marchewki, paprykę, pieczarki, cebulę i zieloną fasolkę. Dusimy je aż staną się al dente, dodajemy na końcu mieszankę przypraw (można zrobić swoją) i na końcu kapustę pekińską. Chwilę dusimy. Na koniec dodajemy do dania ugotowany ryż i wsyztsko mieszamy.
Bigos
Składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 główka kapusty świeżej
- 3 cebule
- 0,5 kg pieczarek
- trochę suszonych grzybów
- 0,5 kg wieprzowiny
- 0,25 kg boczku
- 0,5 kg kiełbasy np. podwawelskiej
- przecier pomidorowy
- sól, pieprz, czosnek, mielona papryka
- trochę oleju
Przygotowanie:
Kiszoną kapustę, pociętą świeżą kapustę, cebule, pokrojone pieczarki, wieprzowinę, boczek i kiełbasę dusimy na odrobinie oleju, dodajemy wodę. Mieszamy i dusimy najlepiej kilka godzin. Suszone grzyby namaczamy i gotujemy i wraz z otrzymanym wywarem dodajemy do bigosu. Na końcu dodajemy przyprawy i przecier pomidorowy.
Schab z makaronem domowej roboty w sosie serowym
Składniki:
- mięso wieprzowe
- makaron domowej roboty (patrz przepisy)
- na sos serowy:
- 4 łyżeczki masła
- 1/4 szklanki mąki
- 2 szklanki zimnego mleka
- szczypta gałki muszkatołowej
- pieprz cayenne
- czubryca
- 20 dkg sera żółtego
Przygotowanie:
Schabowy robimy na sposób jaki najbardziej lubimy. Do tego gotujemy makaron własnej produkcji. Najważniejszy jest sos serowy. Rozpuszczamy masło i dodajemy mąkę i energicznie mieszamy na małym ogniu przez około 5 minut, aż do czasu, gdy zasmażka zacznie się przyrumieniać. Jak zasmażka zmienia kolor, dolewamy pół szklanki mleka - stopniowo, stale i energicznie mieszając. Dolewamy resztę mleka, cały czas mieszając. Dodajemy odrobinę gałki muszkatołowej i szczyptę pieprzu cayenne oraz czubrycę. Gotujemy do momentu, aż sos zacznie gęstnieć. Na końcu porcjami dodajemy żółty ser cały czas mieszając aby sos był kremowy. Podajemy np. z kalafiorem.
Gulasz hiszpański
Składniki:
- 2 piersi z kurczaka
- sól i pieprz
- plastry salami
- 1 czerwona cebula
- 5 ząbków czosnku
- 1 zielona papryka
- 1 czerwona papryka
- 4 łodygi selera naciowego
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju
- 4 łyżki maki
- 2 łyżeczki suszonego tymianku
- 3 liście laurowe
- 400ml bulionu drobiowego
- 1 puszka krojonych pomidorów
- pieprz cayenne
Przygotowanie:
Piersi kurczaka pokroić w kostkę i przyprawić solą i pieprzem. Cebulę czerwoną i czosnek posiekać. Paprykę, cebulę, seler naciowy pokroić na kawałki.
Olej podgrzać w szybkowarze. Mocno przyrumienić na nim kurczaka i salami, po czym wyjąć je z garnka. Cebulę, paprykę i seler naciowy smażyć około 4 minuty na tłuszczu pozostałym w szybkowarze, a następnie wszystko posypać mąką i mieszając, podsmażyć na złoto. Dodać mięso czosnek, tymianek i liście laurowe.
Wszystko wymieszać z bulionem i pomidorami z puszki. Zamknąć pokrywę szybkowaru. Podgrzewać aż ciśnienie w szybkowarze maksymalnie wzrośnie. Zmniejszyć temperaturę i gotować około 15 minut.
Przyprawić potrawę solą, pieprzem czarnym i cayenne. Podawać z ryżem.
Roladki nadziewane zieloną pastą
Składniki:
- schab wieprzowy lub piersi kurczaka
- oliwki
- kapary
- kapusta pekińska
- szczypiorek/pietruszka
- odrobina jogurtu/sosu tatarskiego
- pomidorki koktajlowe
- odrobina pieprzu
Przygotowanie:
Oliwki, kapary, kapustę pekińską, zieleninę drobno kroimy, dodajemy odrobinę sosu tatarskiego lub jogurtu. Można dodać odrobinę oliwy z oliwek. Rozbijamy dokładnie kotlety. Farsz rozkładamy na całym kotlecie, układamy pomidorki. Dokładnie zawijamy i zabezpieczamy wykałaczkami. Na koniec smażymy na patelni.
Roladki podajemy np. makaronem szpecle i sałatką z kapusty pekińskiej i pomidorków koktajlowych z zestawem ulubionych ziół.
Kurczak w curry
Składniki:
- piersi kurczaka
- ryż
- ok. 100g cieciorki
- ok. 100 g soczewicy
- 2-3 buraki
- curry
- czosnek świeży (drobno siekany lub wyciskany)
- pieprz
- galangal
Przygotowanie:
Piersi kurczaka tniemy w kostkę i z cebulką podsamażamy w przyprawie curry z czosnkiem. Gotujemy soczewicę i cieciorkę do miękkości z przyprawą curry, odparowując wodę. Do smaku dodajemy soli, pieprzu. Buraki w skórce kroimy na ćwiartki i pieczemy w piekarniku posypując startym korzeniem galangalu.
Całość podajemy z ryżem.
Kasza rozmaitości
Składniki:
- kasza jęczmienna
- kiełbasa np. podwawelska
- papryka
- pomidory
- pieczarki
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Gotujemy kaszę. Kiełbasę, paprykę, pomidory i pieczarki podsmażamy. Dodajemy przyprawy. Na końcu mieszamy z kaszą i podsmażamy. Dekorujemy np. szczypiorem.
Cykoriowa duszonka
Składniki:
- piersi kurczaka
- cykoria
- pieczarki
- papryka
- kalafior
- szczypiorek
- odrobina soli, pieprzu i zielonej cubrzycy
Przygotowanie:
Podsmażamy kurczaka i dodajemy warzywa dusząc razem uważając aby się nie przypaliły. Na koniec przyprawy do smaku.
Zapiekanka z cykorii i schabu
Składniki:
- schab
- cykoria
- kiełki słonecznika
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- żółty ser
- szczypta soli, pieprzu i gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
Cykorie przekrawamy na pół i wykrawamy gorzki głąb. Środek cykorii solimy odrobiną soli i odstawiamy na godzinkę. Następnie nadmiar soli można zdjąć papierowym ręcznkiem.
Cykorie układamy w żaroodpornym naczyniu. Schab kroimy w paski i układamy do środka cykorii, resztę dookoła. Następnie przygotowujemy sos beszamelowy.
Masło topimy na małym ogniu, w rondelku. Do masła wsypujemy mąkę i na małym ogniu, cały czas mieszając, robimy jasnozłotą zasmażkę. Do zasmażki wlewamy mleko z sokiem z cytryny i dodajemy wszystkie przyprawy. Cały czas mieszając, na małym ogniu, doprowadzamy sos do zgęstnienia.
Cykorie ze schabem zalewamy sosem beszamelowym. Na górę ścieramy żółty ser (opcjonalnie). Zapiekamy w piekarniku, tak by beszamel się nie przypalił. Dekorujemy np. kiełkami słonecznika.
Pierogi kebabowe
Ciasto:
- 1kg mąki
- 10 dag drożdży
- 1/3 kostki masła
- 2 żółtka
- 1 całe jajko
- 1/2 litra mleka
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżka oregano
Przygotowanie ciasta:
Najpierw rozczyn: 1 szklanka ciepłego mleka z roztartymi drożdżami i łyżką cukru oraz tyle maki, aby po rozmieszczaniu miało konsystencję gęstej śmietany. Pozostawić do wyrośnięcia 20-30 minut.
Potem resztę maki wymieszać z letnim masłem, jajkiem, oregano i resztą ciepłego mleka, dodać wyrośnięty zaczyn. Ciasto dobrze wyrabiamy i zostawiamy do wyrośnięcia.
Farsz:
- 1 por duży – pokroić i zeszklić
- 2 duże cebule – pokroić i zeszklić
- 3-4 kolorowe papryki, pokroić i dusić
- 80 dag pieczarek, pokroić i podusić
- 1 kg piersi kurczaka pokroić i dusić z przyprawa GYROS
- 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 20 dag startego żółtego sera
Przygotowanie:
Wszystkie składniki połączyć i wymieszać.
Ciasto rozwałkować trochę grubiej niż na pierogi, wykrawać koła o srednicy 14cm, lub kwadraty (jak kto woli) nakładać farsz (uwaga aby nie był zbyt lejący!!! dobrze wcześniej go odparować) i bardzo dobrze zalepiac, bo mają tendencje do rozklejania się. Kłaśc gotowe na blachę, posmarowac roztrzepanym jajkiem. Piec w tem 170-180 stopni przez około 20 min.
Sos:
- majonez + keczup + czosnek + smietana
Faszerowane cukinie
Składniki:
- cukinie
- kapusta pekińska
- kiełki lucerny
- papryka
- ulubione zioła
- curry
- pomidory
- ser
Przygotowanie:
Cukinie przekrawamy na pół u usuwamy miąższ ze środka. Miąższ z cukinii wrzucamy na patelnię, dodajemy pokrojona kapustę pekińską, kiełki lucenry, paprykę i dusimy. Dodajemy trochę przyprawy curry i ziół. Faszerujemy tym cukinie, posypujemy żółtym serem i układamy na to plastry cukinii. Zapiekamy w piekraniku, tak aby były miękkie.
Zielone naleśniki z fetą
Składniki:
- 10 usmażonych naleśników
- 500g szpinaku (może być mrożony)
- 150g sera feta
- 3 ząbki czosnku
- Łyżka pietruszki
- Łyżka szczypiorku
Przygotowanie:
Gdy będziesz przygotowywać ciasto na naleśniki dodaj do niego szczypiorek, pietruszkę, użyj blendera aby otrzymać lekko zielone ciasto. Jeśli używasz mrożonego szpinaku rozmroź go i odsącz. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy, dodaj czosnek a po chwili szpinak, smaż go kilka minut, dodaj fetę pokrojoną w kostkę, wymieszaj. Farsz rozprowadź na naleśnikach, składaj je w trójkąty.
Wieprzowina w susie curry
Składniki:
- wieprzowina
- curry
- sól
- pieprz
- kolendra
- śmietana
- odrobina mąki
- szczypiorek
Przygotowanie:
Wieprzowinę pokrojoną w kostki dusimy, dodajemy przyprawy i curry, na koniec zagęszczamy śmietaną z odrobiną mąki. Podajemy z indyjskimi chlebkami.
Kurczak z karmelizowaną cebulą
Składniki:
- piersi kurczaka
- groszek
- cebula biala i czerwona
- brukuły
- cukier
- ryż
Przygotowanie:
Zaczynamy od karmelizowanej cebuli. Białą i czerwoną cebulę kroimy w paski i dusimy ją na patelni z odrobina oliwy. Dodajemy 2-3 łyżki cukru (najlepiej trzcionowego). Karmelizujemy cebulę na malutkim ogniu przez 40-45 minut. Ostrożnie aby jej nie przypalić.
Następnie podsmażamy kawałki kurczaka. Można brokuły i groszek ugotowac na parze. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i podajemy z ryżem.
Faszerowane bakłażany
Składniki:
- bakłażany
- mięso mielone
- pieczarki
- pomidory
- przyprawy
- świeże liście bazylii
Przygotowanie:
Baklażany kroimy na pół i wybieramy miąższ ze środka. Solimy środek bakłażanów i zostawiamy na pół godziny. Ważne, bo dzięki temu pozbawiamy warzywo goryczki. Po pół godzinie, wycieramy środek bakłażana papierowym ręcznikiem. Mięso mielone, pieczarki lekko podsmażamy na patelni, dodając przyprawy. Faszerujemy bakłażany układając na górę plastry pomidora i na koniec listki bazylii.
Uszka
Składniki:
Ciasto:
- 0,5 kg mąki
- 1 jajko
- 1 szklanka ciepłej wody
- 1 łyżeczka soli
Farsz:
- smażone grzyby z odrobiną cebulki
Przygotowanie:
Zagniatamy ciasto, aby było miękkie i gładkie. Rozwałkowujemy na cienkie plastry i wycinamy z nich kwadraciki. Farsz: smażymy drobno pociekane grzyby i cebulkę z odrobiną soli i pieprzu. Wkładamy farsz, lepimy z nich trójkąt. Uwaga, aby się nie skleiły. Formujemy z nich kształt uszek. Wrzcamy je do osolonej, wrzącej wody. Gotujemy je do momentu, aż wypłyną.
Pierogi ruskie
Składniki:
Ciasto:
- 1 kg mąki
- 2 jajka
- 1,5 – 2 szklanki ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
Farsz:
- ziemniaki
- cebula
- twaróg
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Zagniatamy ciasto, aby było miękkie i gładkie. Rozwałkowujemy na cienkie plastry i wycinamy szkanką kółka na pierogi.
Farsz: Ziemniaki gotujemy i zgniatamy na miazgę, dodajemy podsmazonej drobno posiekanej cebuli wraz z tłuszczem. Na koniec dodajemy twarogu.
Dokładnie zlepiamy pierogi aby się podczas gotowania nie rozkleiły. Wrzcamy je do osolonej, wrzącej wody. Gotujemy je do momentu, aż wypłyną.
Pizza z pieczarkami / pizza z kurczakiem gyrosowym
Składniki:
- 2 szklanki mąki (zależy jak grube ciasto lubimy)
- drożdże
- mleko
- sól
- odrobina cukru
- oliwa z oliwek
- sos pomidorowy
- czosnek
- bazylia
- ser żółty
- cebula
- pieczarki
- kurczak
- przyprawa gyrosowa
Przygotowanie:
Drożdże (pół kostki) rozrabiamy w ciepłym mleku, dodając łyżeczkę cukru i soli, oraz dużą łyżkę mąki. Dajemy im wyrosnąć. Mieszamy zaczyn z 2 szklankami mąki i dajemy odpowiednią ilość mleka. Całość wyrabiamy ręcznie przez około 10 minut, aż ciasto będzie miękkie i świecące. Zostawiamy na godzinę do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Przygotowujemy sos: sos pomidorowy, czosnek, bazylia, oliwa z oliwek mieszamy razem.
Piersi kurczaka lekko podsmażamy z przyprawą gyrosową. Warzywa kroimy na plasterki. Po wyrośnięciu ciasta dzielimy na dwie części i formujemy okrągłe placki na 2 okrągłych blachach (do dostania np. w Tesco). Smarujemy sosem pomidorowym, sypiemy starty ser. Na jedną pizzę dajemy pieczarki, na drugą kurczaka w przyprawie gyrosowej i cebulę. Pieczemy w piekarniku, na chwilę przed wyjęciem ozdabiamy listkami świezej bazylii.
Schab z ziemniakami i kalafiorem curry
Składniki:
- plastry schabu
- Kalafior
- ziemniaki
- przyprawa curry
- pietruszka
- szczypiorek
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Gotujemy ziemniaki i kalafior, ale na lekko twardo. Małe różyczki kalafiora i ziemniak pokroojony w kostkę wrzucamu na patelnię i podsmażamy oddając curry, a na koniec zieleninę. Smażymy plastry schabu.
Zapiekane plastry ziemniaczków
Składniki:
- ziemniaki
- zioła
- czosnek
- sól
- masło
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i kreoimy w dość cienkie plastry. Miseczki smarujemy masłem, aby plastry nie przywarły do naczynia. Plastry ziemniaków układamy niczym różę posypując przyprwami, dodając czosnku i soli. Zapiekamy w piekarniku.
Makaron z kurczakiem i kapustą pak choi
Składniki:
- pierś z kurczaka (ok 300g)
- makaron np. wstążki, albo sojowy
- dwa ząbki czosnku
- pędy bambusa
- 2,5 cm świeżego imbiru, startego na tarce
- łyżeczka przyprawy 5 smaków
- 1 łyżka ciemnego sosu sojowego
- łyżeczka mąki kukurydzianej wymieszanej z dwoma łyżkami wody
- 3-łyżki oliwy (do smażenia wystarczy zwykły olej)
- 4 świeże pak choi
Przygotowanie:
Podsmażamy piersi kurczaka np. w słupkach. Gotujemy makaron. Do podsmażanego kurczaka dodajemy czosnek, imbir, przyprawę 5 smaków, pocięte na kawałki pak choi i pędów bambusa. Dusimy. Dodajemy trochę ciemnego gęstego sosu sojowego oraz make kukurydzianą, aby trochę zagęścić. Na koniec mieszamy wszystko z makaronem.
Niby-mięczaki
Składniki:
- makaron duże muszle
- mięso mielone wieprzowe
- cebula
- szpinak
- czosnek
- sól, pieprz
- jogurt
Przygotowanie:
Gotujemy duże muszle. Mięso podsmażamy z cebulką i doprawiamy. Szpinak gotujemy i odparowujemy wodę oraz dodajemy czosnku, soli, pieprzu. Połowę muszli faszerujemy mięsem mielonym, drugą – szpinakiem. Podpiekamy w piekarniku. Podajemy z sosem np. jogurtowo-czosnkowym.
Kurczak ze szparagami
Składniki:
- 500 g młodych malutkich ziemniaków (lub większych do pokrojenia)
- 2 piersi z kurczaka
- pęczek zielonych szparagów
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- kilka pomidorków koktajlowych (opcjonalnie)
- kilka gałązek oregano lub tymianku
Sos:
- jogurt plus dwie łyżeczki świeżej zielonej bazylii.
Przygotowanie:
Ziemniaki wyszoruj ostrą stroną gąbki, osusz, obtocz w oliwie, posyp solą i pieprzem (większe ziemniaki należy pokroić). Ułóż w żaroodpornej formie o wymiarach minimum 20 x 30 cm.
Piersi kurczaka potnij na mniejsze kawałki i przypraw je solą i pieprzem. Nałóż warstwę piersi kurczaczych na ziemniaki. Na to poukładaj pomidory koktajlowe.
Opłucz szparagi, odłam zdrewniałe końce. Obierz do ok. 1/3 wysokości szparaga. Posmaruje je oliwą, oprósz solą i pieprzem połóż na sama górę naczynia żaroodpornego.
Można dodac oregano, tymianek. Piecz w rozgrzanym do 200 stopni piecu, aż wszystko się udusi. Piecz pod przykryciem, aby szparagi się nie spaliły.
Podawaj z sosem jogurtowo-bazyliowym.
Musaka
Składniki:
- 2 bakłażany
- 300g mięsa mielonego
- puszka pomidorów
- cebula
- żołty ser
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Bakłażany pokroić na plastry i posolić, aby pozbyć się goryczki.
Podsmażyć mielone z cebulką i doprawić. Do naczynia żaroodpornego na dno wyłożyć plastry bakłażana, na to mięso mielone, potem puszka pomidorów i znowu warstwa bakłażana. Posypać serem i zapiekać w piekarniku.
Faszerowane papryki
Składniki:
- 3 papryki
- 300 g mięsa mielonego
- 1 cebula
- 4 łyżki ryżu
- czosnek
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Mieszamy mięso mielone, sypki nieugotowany ryż, poszatkowaną cebulę, wyciśnięty czosnek, sól i pieprz. Farszem nadziewamy papryki, wkładamy do żaroodpornego naczynia i pieczemy w piecu w 220stopniach około 45 minut. Podajemy z ryżem i np. sałatką z sałaty lodowej i pomidorów.
Tagiatelle z kurczakiem i grzybami
Składniki:
- makaron wstążki
- grzyby
- cebula
- śmietana
- mleko
- kurczak
- masło
- sól
- pieprz
- odrobina mąki
- pietruszka
Przygotowanie:
Grzyby i cebulę kroimy na kawałki dusimy na maśle w odrobinie mleka. Dodajemy soli i pieprzu do smaku. Na koniec dodajemy trochę wody z mąką aby zagęścić.
Kuczaka kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Robimy sos śmietanowy (śmietana +mąka), dosmaczamy solą i pieprzem. Gotujemy makaron. Wszystko dekorujemy pietruszką.
Curry pieczarkowe
Składniki:
- pieczarki
- ½ łyżki nasion kminku
- ¼ łyżki czarnego pieprzu
- 4 zielone strąki kardamonu
- ¼ łyżeczki kurkumy
- 1 cebula
- ½ łyżeczka mielonego kminku
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka garam masali
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka startego imbiru
- 400g pomidorów z puszki
- pietruszka
- sól
- olej
Przygotowanie:
W dużym garnku rozgrzewamy olej i 2-3 minuty smażymy nasiona kminku, pieprzu, strąki kardamonu oraz kurkumę. Dodajemy posiekaną cebulę i rumienimy na złoto około 5 minut. Dodajemy zmielony kminek i kolendrę oraz garam masalę. Smażymy około 2 minut. Dodajemy wyciśnięty czosnek, starty imbir. Mieszamy aby nie przywarło. Dodajemy pomidory z puszki i solimy. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 5 minut. Dorzucamy pokrojone na połówki małe pieczarki i dusimy około 15 minut.
Można na koniec dodać pietruszki.
Kurczak balti w stylu Madras
Składniki:
- piersi z kurczaka
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- szczypta mielonej kozieradki
- ¼ łyżeczki zmielonego kopru włoskiego
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 1 łyżeczka kolendry
- 2 ząbki czosnku
- ¼ łyżeczki kurkumy
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka oleju
- 2 cebule
Przygotowanie:
Kurczaka kroimy na kawałki. W misce łączymy ze sobą: przecier pomidorowy, kozieradkę, koper, imbir, czosnek, kurkumę, sok z cytryny, sól i wodę. W garnku rozgrzewamy olej i smażymy na złoto cebulę. Wkładamy kawałki kurczaka. Dolewamy pastę z przypraw i gotujemy mieszając. Całość dusimy jeszcze około 10 minut.
Pieczony pstrąg
Składniki:
- 2 pstrągi
- czosnek
- ziemniaki
- ogórki
- zioła np.
- sól
- pieprz
- masło
Przygotowanie:
Pstrąga wypatroszonego nacinamy po obu stronach. Nacieramy całego pstrąga delikatnie solą i masłem. Czosnek wkładamy do nacięć, dość głęboko. Masło również wkładamy do środka ryby. Pstrąga obsypujemy na zewnątrz i w środku świeżo mielonym czarnym pieprzem. Pstrąga zawijamy w folię i pieczemy w rozgrzanym piekarniku. Przed włożeniem pstrąga do piekarnika w folii robimy dziurki.
Ziemniaki w mundurkach, kroimy w ćwiartki posypujemy solą, dodajemy odrobinę masła i czosnku. Całość zawijamy w folię i pieczemy wraz z rybą w piekarniku.
Ogórkami ozdabiamy talerz.
Placki ziemniaczane
Składniki:
- ziemniaki
- cebula
- mąka ziemniaczana
- 1 jajko
- sól
- pieprz
- śmietana
- olej
Przygotowanie:
Ziemniaki ścieramy na cienkie wiórki. Również ścieramy 1 dużą cebulę. Dodajemy jajko, pieprz, sól oraz mąkę ziemniaczaną w proporcji ¼ do ziemniaków. Całość mieszamy i smażymy na gorącym oleju. Podajemy z kwaśną śmietaną.
Tarta szpinakowo – kurczakowo – pomidorowa
Składniki:
na ciasto:
- 250 dag mąki
- 150 dag masła
- łyżeczka soli
- odrobina wodny
farsz:
- szpinak
- piersi kurczaka
- papryka
- czosnek
- cebula
- pieprz
- przecier pomidorowy
- 1 jajko
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrabiamy ręką i następnie wykładamy na dno ceramicznej tortownicy. Zapiekamy w 180 stopniach około 10 minut.
Szpinak gotujemy dodając soli, czosnku a następnie wykładamy na kruche ciasto. Podsmażamy kurczaka, cebulę i paprykę, dodajemy soli, pieprzu, na koniec odrobina przecieru pomidorowego i 1 jajko. Wylewamy zawartość na wierzch szpinaku. Pieczemy około 30 minut.
Lasagne szpinakowa
Składniki:
- 250g makaronu w płatach
- 500g szpinaku najlepiej w liściach
- ser żółty
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki oleju z oliwek
- sól, pieprz
beszamel:
- 4 łyżki masła
- 4 łyżki maki
- 1-1,5 szklanki mleka
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta soli
Przygotowanie:
Szpinak rozmrozić, odparować dodać olej, rozgnieciony czosnek, sól pieprz, dusić.
Płaty lasanii gotować w szerokim garnku,wrzucając po kilka płatów do lekko osolonej wody gotować 5 min. Wykładać na ściereczkę i od razu przekładać farszem "szpinakowym"
Dno formy do zapiekania posmarować olejem. Warstwa lasanii na to farsz szpinakowy, plastry sera i tak dalej do wyczerpania składników. Na wierzch posmarować beszamelem.
Włożyć do nagrzanego piekarnika zapiekać aż beszamel się lekko zarumieni ok 25-30 min.
Beszamel:
Masło roztopić dodać mąkę mieszać, dolewać powoli zimne mleko. najpierw szklankę gdy będzie bardzo gęste to dodać więcej. Mieszając cały czas gotować. Doprawić gałką muszkatołową i solą.
Kurczak z sałatką z rukoli
Składniki:
- udka kurczaka
- pieczarki
- ziemniaki
- sałatka z rukoli (patrz przepis Sałatki)
- przyprawy wg uznania
Przygotowanie:
Pieczarki usmażyć. Udka kurczaka upiec w naczyniu żaroodpornym w piekarniku wraz z zawiniętymi w folię połówkami ziemniaków (do ziemniaków można dodać masła i kawałki czosnku). Podawać z sałatką z rukoli i granatów.
Indyjskie curry (przepis zdradzony przez Hindusa...)
Składniki:
- kumin
- kardamon
- czosnek
- imbir
- 2 cebule
- kurkuma
- kozieradka
- 5-6 pomidorów
- łyżka przecieru
- kolendra
- piersi kurczaka
- masło klarowane
Przygotowanie:
Na patelni rozpuszczamy masło klarowane (albo wlewamy olej). Wrzucamy na gorący tłuszcz 2 łyżki ziaren kuminu, kilka ziaren kardamonu i prażymy minutę, dodajemy kawałki czosnku i świeżego startego imbiru. Następnie dodajemy pokrojoną cebulę. Gdy się to wszystko zarumieni dodajemy łyżeczkę kurkumy, liście zmielone kozieradki i kawałki pomidorów. Całość dusimy aż pomidory się rozgotują. Można dodać trochę wody aby przyprawy się nie przypaliły. Dodajemy łyżkę przecieru. Opcjonalnie można dodać trochę soli. Dalej dodajemy łyżeczkę mielonego kminu i kolendry. Na końcu dodajemy kawałki kurczaka i dusimy pod przykryciem. Jeśli sos jest za gesty dodajemy wody. Ilość przypraw zależy od własnych upodobań. Zwyczajowo daję ich więcej niż w przepisie.
Zielone curry
Składniki:
- czosnek
- imbir
- 2 cebule
- kurkuma
- kozieradka
- piersi z kurczaka
- groszek cukrowy kalafior
- masło klarowane
- mleczko kokosowe
Przygotowanie:
Na patelni rozpuszczamy masło klarowane (albo wlewamy olej). Wrzucamy na gorący tłuszcz kawałki czosnku i świeżego startego imbiru. Następnie dodajemy pokrojoną cebulę. Gdy się to wszystko zarumieni dodajemy łyżeczkę kurkumy, liście zmielone kozieradki i różyczki kalafiora (małe). Dodajemy mleczko kokosowe i odrobinę wody i dusimy. Dodajemy kurczaka i groszek cukrowy. Dusimy do miękkości. Jeśli sos jest za gesty dodajemy wody.
Tarta z ciasta francuskiego z boczkiem, brokułami i jajkiem
Składniki:
- 2 opakowania ciasta francuskiego
- 20- 30 dkg wędzonego boczku lub szynki
- 2 cebule
- 1 brokuł
- 4 jajka
Przygotowanie:
Boczek i cebulę kroimy w kostkę i smażymy na patelni
Formę do tarty wykładamy papierem do pieczenia, następnie kładziemy na niego cisto francuskie (tak aby odrobinę
wystawało poza formę). Na ciasto wykładamy podsmażony boczek i układamy małe różyczki brokułów. W wolne miejsca rozbijamy jajka (nieroztrzepane!). Doprawiamy solą i pieprzem
Całość przykrywany drugim płatem ciasta. Chyba że mamy ciasto francuskie rozmiaru XL to składamy na pół. Boki ciasta dociskamy do siebie tak aby się ciasto nie otworzyło. Ciasto delikatnie nakłuwamy starając się nie przebić żółtek. Tartę wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 200 C na 30-35 min.
Ratatuj
Składniki:
- bakłażan
- cukinia
- pomidor
- cebula
- papryka
- ser żółty
Przygotowanie:
Wszystko kroimy w plastry i układamy jeden za drugim. Posypujemy ziołami np. prowansalskimi, kawałkami świeżego czosnku. Posypujemy żółtym serem i zapiekamy.
Puree z groszku
Składniki:
- 300 g mrożonego zielonego groszku
- (1/4 szklanki) tłustej śmietany
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie:
Ugotowany groszek odcedzić i przełożyć do blendera lub malaksera. Dodać śmietanę, masło, sól i pieprz i zmiksować tak, by w powstałej masie pozostały niewielkie kawałki grochu. Doprawić do smaku i natychmiast podać.
Makaron domowej roboty
Składniki:
- 100g mąki (na 1 osobę)
- 1 jajko na każde 100 g mąki
- sól
Przygotowanie:
Wymieszać wszystkie składniki i wyrobić na lśniące ciasto. Odłożyć na pół godziny aby odpoczęło. Następnie przepuścić przez maszynkę do makaronów formując płaty. Odstawić owe płaty na pół godziny do przeschnięcia. Ponownie użyć maszynki do makaronów i zrobić makaron wybranej szerokości. Wrzucić na 3-4 minuty do gotujacej się wody.
Gołąbki po ukraińsku (z ziemniakami)
Składniki:
- liście kapusty
- ziemniaki
- 1 duża cebula
- 1 jajko
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i przygotować jak do placków ziemniaczanych, czyli zetrzeć na tarce (razem z cebulą), wymieszać z jajkiem, mąką i przyprawami. Liście kapusty ugotować w osolonej wodzie aż zmiękną. Po odsączeniu ściąć twarde części głąbów, tak by nie podziurawić liści. Tak przygotowane liście nadziewać ziemniaczanym farszem, nakładać 1-2 łyżki farszu (w zależności od wielkości liścia). Umieścić w dużym rondlu/brytfannie w ten sposób, by ściśle do siebie przylegały. Dusić około 40 minut pod przykryciem z dodatkiem niewielkiej ilości wody lub w piecu.
Można podawać z sosem grzybowym lub pomidorowym. Gołąbki nie przywrą do dna rondla, kiedy na dnie umieścimy liście kapusty.
Spaghetti w kremowym sosie z awokado
Składniki (2 porcje):
- 170 g makaronu spaghetti
- 1 duże awokado, dojrzałe (takie, które po naciśnięciu skórki robi się wklęsłe)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1/2 cebulki
- 1 łyżeczka cukru
- 1 ząbek czosnku
- sól
- 4 łyżki tartego parmezanu
- 1/2 szklanki orzechów włoskich
- 2 łyżki listków bazylii
Przygotowanie:
Awokado obrać, wydrążyć, skropić sokiem z cytryny i rozgnieść blenderem na gładką masę. Dodać posiekaną drobno cebulkę, rozgnieciony czosnek i cukier, wymieszać, dosolić do smaku. Orzechy posiekać i podprażyć na suchej patelni.
Makaron ugotować w osolonej wodzie. Ciepły makaron wymieszać z sosem, rozłożyć na talerze. Posypać parmezanem, orzechami oraz porwanymi listkami bazylii.
Przepis pochodzi ze strony www.gingerbreath.blox.pl
Warzywa po azjatycku
Składniki:
- marchewka
- zielona fasola
- kalafior
- cebula
- pekinka
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa powoli dusimy i dodajemy azjatyckich przypraw 9można zrobić sobie samemu mieszankę z cynamonu, kardamonu, imbiru itp.). Gdy warzywa będą aldente to podajemy je np. z chińskim makaronem.
Curry a'la Aredeshir (czyli pakistańskie)
Składniki:
- olej
- 1,5 łyżki mąki z cieciorki (tzw. besan)
- garść zmielonych migdałów, orzechów
- 1 łyżka kurkumy
- 1,5 łyżki curry
- 1 łyżka chili (opcjonalnie)
- 0,5 łyżki mielonego kuminu
- kilka ziaren kardamonu
- puszka mleka kokosowego
- 2 łyżki wiórek kokosowych
- 1 cebula
- 4-5 ząbków czosnku
- 3 pomidory
- ziemniaki
- kurczak
- sól
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy 2 łyżki oleju i podgrzewamy. Do tego dodajemy mąki besan i smażymy na złoty kolor, mieszając aby się nie spaliło. Dodaejmy zmielonych migdałów i orzechów – smażymy 2-3 minuty. Następnie dodajmy łużeczkę soli, kurkumy curry, chili (opcjonalnie), kuminu i ziaren kardamonu. Ponownie smażymy ok 2-3 minut. Dodajemy puszkę mleka kokosowego i wiorki kokosowe. Następnie pokrojoną cebulę i zgniecione ząbki czosnku i gotujemy kilka minut. Po czym dodajemy pocięte pomidory i gotujemy około 10 minut na wolnym ogniu.
Jeśli gętnieje należy dodać wody. W końcu dodajemy pocięte na małe kawałki ziemniaki i piersi kurczaka (albo owoce morza, co kto lubi). Gotujemy do momentu kiedy ziemniaki będą miękkie.
Tarta cebulowo – pieczarkowa
Składniki:
na ciasto:
- 250 dag mąki
- 150 dag masła
- łyżeczka soli
- odrobina wodny
farsz:
- szpinak
- czosnek
- cebula (kilka sztuk)
- pieczarki
- 1 jajko
- pieprz i sól
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrabiamy ręką i następnie wykładamy na dno ceramicznej tortownicy. Zapiekamy w 180 stopniach około 10 minut.
Szpinak gotujemy dodając soli, czosnku a następnie wykładamy na kruche ciasto. Podsmażamy cebulę i pieczarki, dodajemy soli, pieprzu, na koniec 1 jajko. Wylewamy zawartość na wierzch szpinaku. Pieczemy około 30 minut.
Paszteciki z kapustą i grzybami
Składniki:
- 4 szklanki mąki
- 1 kostka margaryny
- 5 dag drożdży
- kiszona kapusta
- grzyby
- cukier
- mleko
- śmietana
Przygotowanie:
Mąkę i margarynę dobrze wyrobić. Drożdże posypać cukrem, dolać odrobinę mleka i poczekać aż wyrosną. Potem wszystko wymieszać na ciasto wlać śmietanę i dobrze wyrobić. Kroić na paski i nadziewać np. kapustą i grzybami. Posmarować wierzch jajkiem i zapiekać w piekarniku w temp ok 180 stopni, aż się zarumienią.
Domowy makaron z warzywami
Składniki:
- domowy makaron (przepis u mnie)
- piersi kurczaka
- zielona fasolka
- brokuł
- cebula
Przygotowanie:
Przygotować makaron wg przepisu z mojej strony. Podsmażyć z cebulką pokrojonego kurczaka. Ugotować fasolkę i brokuł. Wszystko wymieszać.
Ciasteczka na święta w kształcie choinek i „ciasteczkowego”
Pieczony ziemniak z tzatzykami
Składniki:
- ziemniaki
- boczek
- kabanosy
- ser żółty
- ulubione zioła
- czosnek
- jogurt grecki
- ogórek
Przygotowanie:
Ziemniaki nacinamy w poprzek co 3 milimetry, ale tak aby nie przeciąć ziemniaka na pół. Następnie w nacięcia wkaldamy boczek i kabanosy, ser. Posypujemy ulubionymi rpzyprawami i zapiekamy w piekarniku do miękkości. Na tarce ścieramy ogórka, dodajemy jogurtu, przeciśniętego czosnku, soli i pieprzu. Tak przygotowane tzatzyki podajemy z upeiczonymi ziemniakami.
Zapiekne warzywa
Składniki:
- bakłażan
- cukinia
- groszek
- papryka
- cebula
- żółty ser
- przyprawy
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa zetrzeć na tarce i wymieszać w misce, dodać ser i przyprawy. Cermiczne naczynia wysmarować tłuszczem, włożyć farsz i zapiekać w piekarniku, aż się wszystko zarumieni. Podawać z sałatką i ziemniakami.